Prevoditeljska pravila pročitajte ovdje.
Listu najnovijih prijevoda možete pogledati ovdje.
Kako do titla? Pročitajte ovdje.

Autor Tema: Chernobyl  (Posjeta: 68732 puta)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Commandoguru

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 29
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Chernobyl
« Odgovori #60 u: Lipanj 08, 2019, 00:30:16 prijepodne »
Itekako je moguće, do '91 je ionako bio SSSR a poslije je Ukrajini nasušno trebala struja.
Pa ostala 3 bloka nisu niti na trenutak stali sa radom dok je sve to trajalo, ako se ne varam.

Moraš shvatiti da je blok 3 koji je bio naslonjen na 4 koja je eksplodirala zajedno sa 4 činila kocku od 500x350m a 1 i 2 koji su bili isto tako spojeni su bili 500-tinjak metara dalje. Nakon nesreće su počistili veći dio sranja u sljedeće 2 godine i sve to zatrpali pa se sad čak može doći u razgledavanje bloka 3 ako se ne varam...

A ljudi koji su radili tamo (njih par stotina) su svaki dan putovali 50-tak kilometara na posao nakon što su im sagradili novi grad umjesto Pripjata.

Offline vukmar

  • TDDCrew Prevoditelj
  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 115
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Beograd, Srbija
Odg: Chernobyl
« Odgovori #61 u: Lipanj 08, 2019, 12:14:11 poslijepodne »
U jee, postade ovo ultra popularno.. ko bi reko?
Kvalitetno, a popularno..

Offline Eadnp

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 594
  • Spol: Muški
Odg: Chernobyl
« Odgovori #62 u: Lipanj 08, 2019, 12:21:48 poslijepodne »
Naravno da se ne moze usporediti s niti jednom ljudski uzrokovanom katastrofom i oko toga bi se skoro svi koncensusom složili.
...
Moj osvrt na zapad je bio iskljucivo povezan sa mojim vjerovatno subjektivnim osjecajem antiruske propagande  koji sam imao na samome kraju serije (kao da im je malo drago sto se baš dogodilo u SSSR-u), koja je snimana baš u vrijeme sukoba Rusije i Ukrajine o incidentu koji se dogodio baš u Ukrajini tadašnjoj republici SSSR-a.
Slažeš se da su odgvorni za najveću katastrofu. Kako onda išta može biti propaganda?
Zbog njihovog nadobudnog partijskog sistema mogla je cela Evropa da strada, među njima ti i ja.
Zaslužuju da se stave u najgori mogući konktekst, kao i Nemci za WWII. Ne sme nikada da se zaboravi, ali zaboravlja se.
"Istina je najbolja slika, najbolja propaganda"- Robert Capa
Zbog njihovog nadobudnog partijskog sistema mogla je cela Evropa da strada, među njima ti i ja.-U potpunosti se slažem  i nikada niti jednome riječju nisam rekao da nije bilo tako, niti dovodio tu tvrdnju u pitanje.
Kako možeš uspoređivati najgoru i najružniju stranicu povijesti čovječanstva sa jednom katastrofom, holokaust, sa nenamjerno izazvanom explozijom nuklearnog raktora (jesi li možda stekao dojam da je netko htio  da se to dogodi) istina, lagali su, umanjivali problem, doveli u opasnost milione ljudi ali nikome nije  bila namjera da se to dogodi. Uspoređivati Hitlera i  nacizam, najveceg zločinca u povijesti  sa tadašnjim režimom u SSSR-u sa Gorbachevim i njegovom Perestrojkom, koja je počela uvoditi određene slobode u društvo koje je na poslijetku završilo demokratskim sustavom, koji znamo kako je slavno završio po ruski narod. Hm?

Offline faks86

  • ΤDDCrew
  • *****
  • Postova: 4341
  • Spol: Muški
Odg: Chernobyl
« Odgovori #63 u: Lipanj 08, 2019, 16:26:31 poslijepodne »
Gde sam poredio WWII i Cernobilj?

Sent from Tapatalk


Offline Venom

  • Razina 0
  • Postova: 15
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Chernobyl
« Odgovori #64 u: Lipanj 08, 2019, 16:46:37 poslijepodne »
Ova serija je trebala HBO-u poslije katastrofe GOT-a.

Ako sam dobro procitao, nije istina da je Legasov ono ispricao na saslusanju i da je priznao da se katastrofa desila i zbog loseg dizajna?!

Offline dean.winchester

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 591
  • Spol: Muški
  • I don't care much for apologies.
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Chernobyl
« Odgovori #65 u: Lipanj 08, 2019, 17:27:01 poslijepodne »
Mislim da ovom forumu nije mjesto za takve politicke teme. Ovdje dodjem da se odmorim od istih. Ne mogu ovih Rusofila, Turkofila, Amerofila i ostalih slicnih kapaciteta. Nama ( Balkanu ) niko od njih nista ne znaci, uvijek gledaju samo svoje interese, i predlazem administraciji da ni ne dozvoljava takve komentare jer su isti beskorisni. I Ameri i Rusi, uskoro ce i Kinezi kako su krenuli, koriste neke manje drzave kao poligon za testiranje oruzja i uzimanje njihovih prirodnih resursa. Najbolji primjer, Sirija. Evropa ispasta u dobroj mjeri, pored naravno, naroda Sirije, Iraka, Jordana i sl. Samo se dzaba iznerviram na te teme kad mi uzmu ovi 'strucnjaci' za geopoliticka pitanja palamuditi.  :smfor (9):
Reality is almost always wrong.

Offline Eadnp

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 594
  • Spol: Muški
Odg: Chernobyl
« Odgovori #66 u: Lipanj 08, 2019, 18:00:50 poslijepodne »
Gde sam poredio WWII i Cernobilj?

Sent from Tapatalk
Lat. contextus: spajanje; spoj
Odustajem, u pravu si ja nisam. Vidim da smetaju ljude ovakve rasprave na forumu i bune se, slažem se s njima da ovo nije mjesto za takve rasprave te im se ispričavam.Bio je to samo kurs akcije na kurs reakcije.

Ova serija je trebala HBO-u poslije katastrofe GOT-a.

Ako sam dobro procitao, nije istina da je Legasov ono ispricao na saslusanju i da je priznao da se katastrofa desila i zbog loseg dizajna?!
Da, on upće nije svedočo na sudu.

Offline darthboba

  • Razina 2
  • ***
  • Postova: 57
  • Spol: Muški
  • Everything's shiny!
  • Lokacija: Zemun
Odg: Chernobyl
« Odgovori #67 u: Lipanj 08, 2019, 21:29:15 poslijepodne »
Citajuci sve ove komentare pitam se treba li mi neko ozbiljnije predznanje pre nego sto pocnem da gledam ovo? Mislim, secam se kroz maglu kako su mi kao detetu govorili kako "ovog leta necemo jesti svezeg povrca da nam ne izraste trece oko", a ja zamisljao kako bi to izgledalo! Ne hvalim se ovim, i zaista mislim da je tuzno, ali morao sam guglati da vidim tacno koje godine se desila ova katastrofa jer ipak sam bio dete a deci je bitnije da padnu trceci za loptom nego tamo neka nuklearna tragedija...

- Captain Piett?
- Yes, my Lord?
- Make ready to land our troops beyond their energy shield and deploy the fleet so that nothing gets off the system. You are in command now, Admiral Piett.

Offline Eadnp

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 594
  • Spol: Muški
Odg: Chernobyl
« Odgovori #68 u: Lipanj 09, 2019, 12:39:04 poslijepodne »
 (y)
Citajuci sve ove komentare pitam se treba li mi neko ozbiljnije predznanje pre nego sto pocnem da gledam ovo? Mislim, secam se kroz maglu kako su mi kao detetu govorili kako "ovog leta necemo jesti svezeg povrca da nam ne izraste trece oko", a ja zamisljao kako bi to izgledalo! Ne hvalim se ovim, i zaista mislim da je tuzno, ali morao sam guglati da vidim tacno koje godine se desila ova katastrofa jer ipak sam bio dete a deci je bitnije da padnu trceci za loptom nego tamo neka nuklearna tragedija...
Ma, ne sekiraj se gledaj i uživaj, serija je stvarno odlično napravljena i što mi se najviše sviđe baš su sva znanstvena objašnjenja fino laićki iznjeli baš da bi svima bilo jasno.

Offline tingelencer

  • Razina 0
  • Postova: 3
  • Lokacija: Hrvatska
Odg: Chernobyl
« Odgovori #69 u: Lipanj 09, 2019, 12:42:22 poslijepodne »
Ruska inačica serije će očito biti sve samo ne realan prikaz situacije. HBO si ne dozvoljava neprofesionalnost i ova ljutnja od ruske strane samo je dokaz koliko se kvalitetno ovaj projekt napravio i u samo 5 epizoda pokazao realno stanje stvari.

Offline faks86

  • ΤDDCrew
  • *****
  • Postova: 4341
  • Spol: Muški
Odg: Chernobyl
« Odgovori #70 u: Lipanj 12, 2019, 10:41:55 prijepodne »
http://knowledgeglue.com/amazing-un-seen-photos-chernobyl-disaster/

Odličan album originalnih slika. Posebno mi se dopala slika sarkofaga i ljudi koji su ga gradili,
o čemu, nažalost, nismo puno saznali.

Offline Eadnp

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 594
  • Spol: Muški
Odg: Chernobyl
« Odgovori #71 u: Lipanj 12, 2019, 13:07:47 poslijepodne »
http://knowledgeglue.com/amazing-un-seen-photos-chernobyl-disaster/

Odličan album originalnih slika. Posebno mi se dopala slika sarkofaga i ljudi koji su ga gradili,
o čemu, nažalost, nismo puno saznali.
Da odlične fotografije, nego jesi vidio moskviča? Što bi rekao Ilija Čvorović:"koja su to kola bolja od moskviča?".

Offline nemanja123

  • Razina 0
  • Postova: 3
  • Spol: Muški
  • Lokacija: beograd
Odg: Chernobyl
« Odgovori #72 u: Lipanj 13, 2019, 17:13:57 poslijepodne »
Pozdrav svima, moj prvi upis na forumu  :clapp :clapp :clapp
Odgledao sam prve dve epizode, za sada nije ostavila serija neki utisak, dobra je, prica je sama po sebi zanimljiva, nadam se da cu do kraja promeniti utisak o seriji

Offline tingelencer

  • Razina 0
  • Postova: 3
  • Lokacija: Hrvatska
Odg: Chernobyl
« Odgovori #73 u: Lipanj 14, 2019, 00:39:41 prijepodne »
nemanja123 po IMDB-u prve 2 epizode imaju ocjenu 9,6. Treća i četvrta su 9,7, a peta čak 9,9. Znači da zapravo dijeliš mišljenje većine i kako budeš išao dalje s gledanjem nema sumnje da će ti se mišljenje promijeniti. :)

Offline nemanja123

  • Razina 0
  • Postova: 3
  • Spol: Muški
  • Lokacija: beograd
Odg: Chernobyl
« Odgovori #74 u: Lipanj 16, 2019, 14:00:41 poslijepodne »
Mislim da je zanimljiva dosta ljudima koji o samoj katastrofi nisu imali pojma, pa im je cela prica koliko je to sve ugrozavalo svet najjaci utisak...
Serija je do srzi realna i donekle na malo plastican nacin pokazuje zasto se sssr raspao i sam komunizam, ednostavno mnogo se uslo u jednakost, tj da svi sve mogu, a kapitalizam koliko god da je surov, mnogo vise vrednuje efikasnost...
Ali otisao sam daleko, u svakom slucaju dobra serija, i hvala bogu da je kratka, dosta mi je vise serija sa razvodnjavanjem...

Offline Milan95

  • TDDC
  • *****
  • Postova: 1812
  • Spol: Muški
  • Developer
  • Lokacija: Srbija
Odg: Chernobyl
« Odgovori #75 u: Lipanj 16, 2019, 15:15:42 poslijepodne »
Joj, pogledao sam ali nisam prokomentarisao.

Dovoljno je reći da pet dana već gledam po youtubeu sve snimke o Černobilju koji postoje ;D ;D

Peta epizoda mi je najbolji utisak, naravno, ostavila. Sam prikaz kako to funkcioniše sve mi je super došao jer me je to interesovalo, možda čak i najviše. I odjavni deo me je onako prošla jeza o tim detaljima i informacijama.

Svima preporučujem seriju da pogledaju.

Offline faks86

  • ΤDDCrew
  • *****
  • Postova: 4341
  • Spol: Muški
Odg: Chernobyl
« Odgovori #76 u: Lipanj 16, 2019, 16:42:09 poslijepodne »
Meni i dalje jutjub nudi na početnoj par videa, iako je prošlo dve nedelje.  :lol2:

Offline Venom

  • Razina 0
  • Postova: 15
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Chernobyl
« Odgovori #77 u: Lipanj 17, 2019, 07:07:17 prijepodne »
Joj, pogledao sam ali nisam prokomentarisao.

Dovoljno je reći da pet dana već gledam po youtubeu sve snimke o Černobilju koji postoje ;D ;D

Peta epizoda mi je najbolji utisak, naravno, ostavila. Sam prikaz kako to funkcioniše sve mi je super došao jer me je to interesovalo, možda čak i najviše. I odjavni deo me je onako prošla jeza o tim detaljima i informacijama.

Svima preporučujem seriju da pogledaju.
I onda se vratis na prvu epizodu i u malo drugacijem kontektsku gledas desavanja u centrali i kako oni govore da su sve uradili kako treba.

Offline JoxerTM

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 684
  • Spol: Muški
Odg: Chernobyl
« Odgovori #78 u: Lipanj 17, 2019, 17:19:30 poslijepodne »
Nastojim ignorirati postojanje ove fen(t)si fikšn nebuloze, ali jebga, uz kavu prelistam novine pa naletih na članak u jutarnjem, evo samo jedan isječak pa ako koga zanima još promašaja, link na cijeli tekst je ispod:
Citat:
ako je prikazano radioaktivno zračenje?

- Serija hrani radiofobiju i prikazuje radioaktivnost kao nekakvu zarazu. Kroz cijelu seriju radijacija se tretira kao nekakva zaraza, mikrob koji nema veze sa stvarnošću. A istina je da smo mi, da citiram Stevena Pinkera, uronjeni u juhu prirodne radijacije koja je svuda oko nas. Dr. Robert Gale sa Sveučilišta California u Los Angelesu, koji je liječio žrtve Černobila, nedavno je napisao da serija prikazuje i havariju i utjecaj radijacije na ljude ne samo pogrešno nego i opasno.

Naime, po seriji ispada da je radijacija zarazna i da će nas ozračena osoba, dođemo li s njom u kontakt, ozračiti, odnosno da ćemo se preko osobe koja je kontaminirana iznutra i sami kontaminirati. U jednoj sceni liječnica gleda svoju krvavu ruku, što je rezultat toga što je dotaknula jednog od ‘zaraženih’ - to je još jedna besmislica, radijacija jednostavno tako ne djeluje. I sam efekt radijacije je prikazan groteskno: žrtve zračenja izgledaju zastrašujuće - više kao čudovišta, zombiji, nego ljudski. Učinci su prikazani kao nešto strašno, nezamislivo. To je netočno. Većina žrtava zračenja je preživjela.

https://www.jutarnji.hr/life/znanost/najveca-nuklearna-katastrofa-u-povijesti-sto-su-mitovi-a-sto-istina-poznati-hrvatski-znanstvenik-govori-o-hit-seriji/9015128/

I to je 10/10 serija na imdb? A lol.

Offline tingelencer

  • Razina 0
  • Postova: 3
  • Lokacija: Hrvatska
Odg: Chernobyl
« Odgovori #79 u: Lipanj 17, 2019, 17:35:01 poslijepodne »
Skroz normalno da su neke stvari morali izmisliti ili doraditi. S druge strane ni taj članak na jutarnjem ne ulijeva baš neko povjerenje.
"Kada se pogledaju svi podaci, dolazimo do toga da je 1000 ljudi bilo izloženo radijaciji koja može izazvati rak." Daj molim te... Koliko tek ima nedokumentiranih slučajeva, koliko ima djece koja su se rađala s višestruko većom predispozicijom za oboljevanjem od raka itd...

Offline Venom

  • Razina 0
  • Postova: 15
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Chernobyl
« Odgovori #80 u: Lipanj 17, 2019, 18:25:23 poslijepodne »
Ma nista nije zarazno, ona vatrogasna odijela  stoje bez razloga vec 30 godina u podrumu a ocitanja aparata su lazirana.
Bez razloga su stavili i sarkofag oko elektrane.

Neki dan je bio clanak da je u stvarnosti onaj vatrogasac stradao u daleko vecim mukama od onih koje su prikazane i da je bukvalno izbacivao organe iz sebe.

Offline faks86

  • ΤDDCrew
  • *****
  • Postova: 4341
  • Spol: Muški
Odg: Chernobyl
« Odgovori #81 u: Lipanj 17, 2019, 19:54:13 poslijepodne »
Najgori tip članka, osoba koja ima doktorat se pravi da zna sve o svemu,
kako je izgledao SSSR, ko je kome šta rekao, ko je gde bio... Ni da je reinkarnacija Legasova.
Pričaj, druže, o onome u čemu si stručan, mani nas teorija pijanaca ispred prodavnice.  :smfor (9):

Ljudi i dalje treba da shvate da se ne radi o dokumentarcu, nego o igranoj seriji.

Offline Kat

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 416
  • Spol: Ženski
  • Lokacija: Beograd
Odg: Chernobyl
« Odgovori #82 u: Lipanj 17, 2019, 23:17:03 poslijepodne »

Ako se dobro  sećam, doktorkina ruka je pocrvenela  od odeće vatrogasca, koju je nosila u podrum...

Bacila sam pogled na članak - bolje da nisam  ;D

Ajde ovako...ko nešto ( važi za sve serije/filmove) nije gledao neka ni ne komentariše, i to bi trebalo da važi za sve, ne samo za našeg dežurnog hejtera dotične serije  ;D

Offline hyde_sb

  • TDDC
  • *****
  • Postova: 7220
  • Spol: Ženski
  • Ja sam se dovoljno namorala.
  • Lokacija: SB
Odg: Chernobyl
« Odgovori #83 u: Lipanj 17, 2019, 23:32:29 poslijepodne »
Ajde ovako...ko nešto ( važi za sve serije/filmove) nije gledao neka ni ne komentariše, i to bi trebalo da važi za sve...

godinama vodimo borbu zbog toga ;D

Offline Bon

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 1115
  • Spol: Muški
  • cinik
  • Lokacija: Srem
Odg: Chernobyl
« Odgovori #84 u: Lipanj 18, 2019, 00:42:41 prijepodne »
Odgledao sam u ovih 20 dana bez neta skinuo mi neko.
Ima dosta dokumentaraca na ovu temu i ja sam ih dosta pogledao.
Sada je mapravljen kao hangar oko reaktora. Unutar se nalazi kao robotska ruka koja postepeno rastavlja sve i odlaže u drugi deo gde će se ovo verovatno tretirati kao nuklearni otpad. Rastopljeno jezgro lava ima oblik slonovske stope.
Nekad  se verovalo da bi se eventualni proboj jezgra nastavio proboj kroz zemljino jezgro.
Tzv kineski sindrom. Rupu do Kine još nisu probušili a kaće ne zna se.
Nesreća u Fukušimi je pokazala da se ovakve stvari mogu dogoditi i u visoko uređenim društvima.
Ali i da posledice mogu osetiti i osećaju svi.
Neke stvari nisam znao a saznao sam iz serije npr da je moglo doći do eksplozije radi vode. To bi stvarno bio apokaliptični scenario. Evropa bi verovatno postala nenaseljiva. Teško je tako nešto pojmiti.

Offline AgentCarter

  • Razina 2
  • ***
  • Postova: 90
  • Spol: Ženski
Odg: Chernobyl
« Odgovori #85 u: Lipanj 18, 2019, 17:32:19 poslijepodne »
Upravo i ja završila seriju.
Dobra serija ali, moram reći da se to malo više napuhalo po netu. Poprilično zanimljiva i ovih pet epizoda sasvim dovoljno i zaokruženo.
Dosta toga sam pregledala na temu Chernobyla i ovo je  (y) bez neke pretjerane hvale.

Offline Mikalica

  • Razina 2
  • ***
  • Postova: 62
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Chernobyl
« Odgovori #86 u: Lipanj 26, 2019, 09:17:08 prijepodne »
Teško za gledanje, ali jako dobro. Glavni dvojac (Jared Harris i Stellan Skarsgård) su posao odradili na najvišoj razini. Svaka čast. Mini-serija je čista desetka!

Offline Eadnp

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 594
  • Spol: Muški
Odg: Chernobyl
« Odgovori #87 u: Lipanj 26, 2019, 20:37:11 poslijepodne »
Nije nikakav bezvezni hype nego je serija zaista dobra, kad pogledaš onda kritiziraj.

Offline draganson

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 111
  • Spol: Muški
Odg: Chernobyl
« Odgovori #88 u: Lipanj 27, 2019, 01:07:38 prijepodne »
Za seriju Chernobyl je teško pronaći prave reči da opišem emocije koje sam doživeo gledajući taj fenomenalno, realističan prikaz katastrofe čovečanstva čije posledice svi mi i dan danas osećamo.
Pogotovo mi je fascinantan  taj sudar političara i vođa tj nestručnosti u obliku demagogije i prazne priče kroz koju se svim silama pokušava zataškati katastrofa i sačuvati položaj dok sa druge strane imamo marginalizovane stručnjake i intelektualce i običan narod u ulozi radnika, vatrogasaca,rudara,vojske,policije...koji svim svojim znanjem i energijom,nesebično pokušava da katastrofu svetskih razmera pobedi i zaštite milione ljudi ne žaleći u toj bitci i svoj lični život.
Najtužnije je po meni što ostaje veliko pitanje da li je čovečanstvo išta naučilo iz ove greške i poigravanja sa silom prirode da ne ponovi istu ili još goru grešku?
Kako meni deluje čoveku nije neprijatelj ni Satana,neki agresivni vanzemaljci,nikakvi spoljni faktori i mitovi o iskonskom neprijatelju čovečanstva,nego je čoveku njegov ego i osećaj da je gospodar prirode i ove planete upakovan kroz neznanje i bahatost najveći neprijatelj,čovek je sam sebi najveći neprijatelj!
Ova zemlja i prirodni zakoni na njoj deluju savršeno jedino je čovek taj koji štrči i umesto da ovu planetu obogati dodatno znanjem,duhovnim vrlinama i ljubavlju prema sebi,drugima i prirodi i učini rajem za sebe i  sva živa bića on je čini svojim paklom,gazi nemilosrdno preko drugih živih bića do istrebljenja i gradi fantaziju i rezervni plan kako je život na nekoj drugoj planeti lakši dok svakim danom sve više uništava planetu Zemlju i svoj jedini dom.
Svako treba da pogleda ovu seriju,jer ima ogromnu poruku čovečanstvu odlično upakovanu u samo pet epizoda,svaka scena ima neizmernu snagu,pogotovo je fantastičan posao odradio glumac Jared Harris.

Offline alcapone1000

  • Razina 0
  • Postova: 4
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Slovenia
Odg: Chernobyl
« Odgovori #89 u: Srpanj 08, 2019, 20:44:52 poslijepodne »
pogledao celu seriju
malo sam stariji ....ni sami tada nismo znali sta nas je moglo snaci
rusi ipak ko rusi....glavom kroz zil