Prevoditeljska pravila pročitajte ovdje.
Listu najnovijih prijevoda možete pogledati ovdje.
Kako do titla? Pročitajte ovdje.

Autor Tema: Tko o čemu, mi o serijama  (Posjeta: 1051900 puta)

0 Članova i 17 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline coa

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 3007
  • Spol: Muški
  • Lokacija: R'lyeh
c/p
I'm thinking the Predator picked up the scorpion because he thought it was a facehugger.

Offline JoxerTM

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 684
  • Spol: Muški
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3541 u: Rujan 15, 2020, 16:22:36 poslijepodne »
Ja se bojim u to dirati, naime kaže imdb (izbacit ću detalje van):
Citat:
The story is told over six episodes in two distinct halves. "Summer"... [and] "Winter"...

On it's first broadcast in the UK, placed between "Summer" and "Winter" is a separate immersive live-event called "Autumn"

Serije sa dvije strane neke priče već postoje. Imamo na primjer tu na sajtu De Dag, nemamo ali sam bio pisao o drugom bombonu:
... koncept poseban, prvi dio svake epizoda se događa u sadašnjosti, a onda od polovice u budućnosti, SciFi triler kakvog nema: Circle. Na žalost ne znam za ijedan legalan stream pa ostaju samo sumnjive stranice, ako je potrebno eng. titlovi imaju na subscene.
Iako poster sugerira da je ovo tinejdžerska serija ona to nije, međutim izvedena je tako dobro da mislim da bi bila za prste lizat bilo kojoj generaciji. Odo sad ponovno plakat jer znam da je odmah planirana kao samo jedna sezona i da druge neće biti.  :smfor (2):

HBO znači eksperimentira sa zasad nedovoljno istraženim narativnim stilom gdje dodaje izgleda i nekakvu treću stranu, međutim nisam siguran da će to ispasti dobro. Naime taj live event koji će se emitirati između dvije polovice sezone je neprekinuta 12satna epizoda:
https://www.france24.com/en/20200914-hbo-sky-mini-series-the-third-day-experiments-with-live-event
Tko sve u današnje vrijeme može priuštiti 12 sati gledanja nečega ne znam, ali ja ne mogu.

Offline Eadnp

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 594
  • Spol: Muški
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3542 u: Rujan 15, 2020, 20:03:26 poslijepodne »
ovaj midsomarski wiker men - the third day je onlajn.
https://www.imdb.com/title/tt10482370/?ref_=nv_sr_srsg_0
dvije recenzije:
https://www.dedamilorad.com/serija-the-third-day-treci-dan-recenzija/
https://www.serijala.com/izdvojeno/recenzija-the-third-day-treci-dan-jedinstvena-autorska-vizija-donosi-neobicno-televizijsko-putovanje/
poprilično oprečne recenzije, ali meni se čini da bi moglo biti OK, ako ništa početi pa kako bude, ali kako je krenulo to će dočekati i kasnu Jesen ;D

Offline Kat

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 416
  • Spol: Ženski
  • Lokacija: Beograd
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3543 u: Rujan 15, 2020, 20:40:33 poslijepodne »

Eadnp, samo me interesuje da li si napravio redosled gledanja serija ..složio po prioritetima...   ;D ;D ;D

Offline Eadnp

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 594
  • Spol: Muški
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3544 u: Rujan 15, 2020, 20:54:57 poslijepodne »
a nisam još odlučio, najvjerovatnije ću prema raspoloženju ;D, ali koliko ih se nakupilo u zadnje vrijeme, morat ću pucati od veselja da sve stignem ;D

Offline JoxerTM

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 684
  • Spol: Muški
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3545 u: Rujan 15, 2020, 21:12:23 poslijepodne »
Evo još jedna da skupiš, druga sezona kreće sljedeći mjesec, trailer za nju:



Spoiler: prikaži
A gdje je tu Ashoka?

Offline Eadnp

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 594
  • Spol: Muški
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3546 u: Rujan 15, 2020, 22:09:27 poslijepodne »
tek za nju ima vremena, Yoda može čekati i 900 godina, ako treba

Offline JoxerTM

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 684
  • Spol: Muški
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3547 u: Rujan 15, 2020, 22:15:20 poslijepodne »
Yoda je ciju ciju krep.
Boba Fett međutim izgleda da ipak nije!

Offline coa

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 3007
  • Spol: Muški
  • Lokacija: R'lyeh
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3548 u: Rujan 16, 2020, 07:49:55 prijepodne »
poprilično oprečne recenzije, ali meni se čini da bi moglo biti OK, ako ništa početi pa kako bude, ali kako je krenulo to će dočekati i kasnu Jesen ;D
a na jesen fargo, pa archer...
c/p
I'm thinking the Predator picked up the scorpion because he thought it was a facehugger.

Offline Eadnp

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 594
  • Spol: Muški
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3549 u: Rujan 16, 2020, 21:22:22 poslijepodne »
ma bit će sada vremena, nema više utakmica svaku večer, vjerovatno niti ova serija Istoka neće više ići u ovome "ranijem" terminu, koji mami i ubija.. nekako još izgurati ovih par tjedana tjedna, pa onda opet u normalu ;D

Offline hyde_sb

  • TDDC
  • *****
  • Postova: 7220
  • Spol: Ženski
  • Ja sam se dovoljno namorala.
  • Lokacija: SB
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3550 u: Rujan 19, 2020, 13:35:09 poslijepodne »
moja preporuka za one koji nisu gledali a vole špijunske trilere.francuska serija le bureau des legendes o njihovoj obavještajnoj agenciji.odgledao prvu sezonu i meni odlična.

https://www.prijevodi-titlovi.org/forum/index.php?topic=855.0

Offline atma

  • Razina 2
  • ***
  • Postova: 68
  • Spol: Muški
  • Just keep swimming
  • Lokacija: Croatia
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3551 u: Rujan 20, 2020, 11:50:51 prijepodne »
https://www.imdb.com/title/tt0118401/.... Midsomer, najrizičnije mjesto na svijetu, svaki dan ubojstvo.... ;D

Offline JoxerTM

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 684
  • Spol: Muški
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3552 u: Rujan 22, 2020, 19:55:38 poslijepodne »
Upload se događa u nekakvoj bližoj budućnosti gdje smo naučili kako spremiti svijest u virtualnu stvarnost te kako pri tome zaraditi (mjesečna pretplata za održavanje svijesti aktivnom).
Pa će utopija zapravo biti distopija jer sve ovisi o nečijem džepu.
Ko ima para i želju, može se tako prije stvarne smrti "spasiti". Naravno radi se na tome da se svijest prebaci natrag u klona, ali to još nije uspjelo (u potpunosti, vidjet ćete u seriji).

Neki lik nakon prometne nesreće završi upravo tako da mu svijest "uploadaju" u nekakav idilični dvorac pored jezera, ali neka mu sjećanja nedostaju i posumnja da nije bila nesreća nego je zapravo ubijen.
S druge strane je administratorica koja pomaže takvim ljudima u sistemu da se snađu, a radi to jer joj trebaju pare da oca koji će skoro umrijeti zbog kronične bolesti "uploada", a ovaj nesretnik gore, točnije njegova ajmo nazvati ranjena duša kojoj nedostaju sjećanja joj se svidi.

Distopijski scifi plus humor plus romantika = ma nema šanse da vam se ovo ne svidi.
Odnosno bolju (ili goru) polovicu pod ruku i krenite gledati, neće se buniti.
 :thcheerleader3

Moram dodati, epizode nisu istog trajanja. Prva epizoda je malo duža (45 min) od ostalih (30 min otprilike). Čudan format, ali ispao je dobro.

Offline Duško

  • Razina 1
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški
  • Lokacija: novi Sad
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3553 u: Rujan 22, 2020, 20:55:47 poslijepodne »
https://www.imdb.com/title/tt0118401/.... Midsomer, najrizičnije mjesto na svijetu, svaki dan ubojstvo.... ;D
Ono što je pored zagonetke ubistva, podjednako interesantno u ovoj seriji su predivni pejzaži engleskih sela i enterijeri.

Meni je u ovoj seriji Midsomer murders takođe jako interesantno to što se Englezi generalno, a posebno njihovi penzioneri, bave raznim neverovatnim hobijima... Bar je tako prikazano u seriji, ne znam kako je u stvarnom životu... U jednoj epizodi su se takmičili u tome ko bolje zvoni na crkvenim zvonima... :sbowing_100-106

Offline Doom2

  • Razina 0
  • Postova: 4
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3554 u: Rujan 23, 2020, 12:54:31 poslijepodne »
Evo od mene jedne veoma dobre serije koja me odusevila https://www.imdb.com/title/tt9059350, iako nije tako popularna serija ima 10 epizoda.
Pitate se zasto me odusevila? Vidim prvi put ove likove u seriji koji su svi mladi i novi a tako su dobro odglumili da sam imao osecaj kao da sam ja tamo a ne onaj osecaj losa gluma itd. Serija je o "Časnim sestrama ratnicima" ko voi fantaziju avanturu i akciji i veoma dobru i originalnu pricu obavezno da pogleda.Jedva cekam sezonu 2 :D  :smfor (27): :smfor (27): :smfor (27): :smfor (27):

Offline atma

  • Razina 2
  • ***
  • Postova: 68
  • Spol: Muški
  • Just keep swimming
  • Lokacija: Croatia
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3555 u: Rujan 23, 2020, 16:25:17 poslijepodne »
Upload se događa u nekakvoj bližoj budućnosti gdje smo naučili kako spremiti svijest u virtualnu stvarnost te kako pri tome zaraditi (mjesečna pretplata za održavanje svijesti aktivnom).
Pa će utopija zapravo biti distopija jer sve ovisi o nečijem džepu.
Ko ima para i želju, može se tako prije stvarne smrti "spasiti". Naravno radi se na tome da se svijest prebaci natrag u klona, ali to još nije uspjelo (u potpunosti, vidjet ćete u seriji).

Neki lik nakon prometne nesreće završi upravo tako da mu svijest "uploadaju" u nekakav idilični dvorac pored jezera, ali neka mu sjećanja nedostaju i posumnja da nije bila nesreća nego je zapravo ubijen.
S druge strane je administratorica koja pomaže takvim ljudima u sistemu da se snađu, a radi to jer joj trebaju pare da oca koji će skoro umrijeti zbog kronične bolesti "uploada", a ovaj nesretnik gore, točnije njegova ajmo nazvati ranjena duša kojoj nedostaju sjećanja joj se svidi.

Distopijski scifi plus humor plus romantika = ma nema šanse da vam se ovo ne svidi.
Odnosno bolju (ili goru) polovicu pod ruku i krenite gledati, neće se buniti.
 :thcheerleader3

Moram dodati, epizode nisu istog trajanja. Prva epizoda je malo duža (45 min) od ostalih (30 min otprilike). Čudan format, ali ispao je dobro.


https://en.wikipedia.org/wiki/Simulacra_and_Simulation ..... Jean Baudrillard, francuski filozof i teoretičar iznio je davno ovakve pretpostavke i uočio promjene u društvu koje slijede iz ovakvih serija danas. Odmah sam se zakačio za post i seriju, iako nisam fan ovakvih proizvoda. Svakako ću pogledati rezultate ovih prikaza da vidim dokle smo stigli u miješanju utopija, distopija, stvarnosti itd...
Inače glavna misao ovog filozofa postmoderne je u tezi kako smo živjeli u vremenu kad je umjetnost imitirala život, dok sada je život počeo imitirati umjetnost. Ovdje je prva točka simulakruma i problem nastaje zapravo u kritici tog fenomena. jer nemoguće je kritizirati nešto što ne postoji u realnosti, nešto što je samo odraz života i subjektivno ga predstavlja. Znam da davim, ali samo još jedna rečenica. Simulacija stvara simulakrum (simulirane, nestvarne živote) koji opet stvaraju društvo u kojem bi mi trebali živjeti i razumjeti ga.

Offline JoxerTM

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 684
  • Spol: Muški
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3556 u: Rujan 23, 2020, 17:12:13 poslijepodne »
Uopće ne daviš, barem ne mene.

Moja alegrija na fejsbuk proizlazi iz neshvaćanja kako je uopće moguće da čovjek dok na njemu visi smatra da radi nešto jako bitno. A upravo se tu radi o simulaciji društva.
Je li fejsbuk realnost koja se ne da kritizirati ili nije, o tome možemo raspravljati, ali ja smatram da ga jest moguće kritizirati. Pa recimo The Orville ima genijalnu epizodu o dolasku na planet gdje životi ljudi ovise o tome koliko dobiju lajkova ili dislajkova za svaku aktivnost.
A da slična distopija nije nemoguća pokazuje kineska odluka gdje će svaki građanin imati određene bodove i prema njima moći nešto kupiti ili dobiti kredit ili putovnicu itd:
https://www.vox.com/the-goods/2018/11/2/18057450/china-social-credit-score-spend-frivolously-video-games

Upload nije kritika na fejsbuk ni na "social credit score" naravno, ali jest na neke druge stvari. Na današnji kapitalizam gdje je moć skoncentirana u rukama jako malog broja ljudi, na plastiku (holivudsku) gdje prežive lijepi a ružni i neugledni bivaju krknuti, itd.

Offline atma

  • Razina 2
  • ***
  • Postova: 68
  • Spol: Muški
  • Just keep swimming
  • Lokacija: Croatia
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3557 u: Rujan 23, 2020, 18:03:16 poslijepodne »
da, svakako je Facebook simulacija koja se uvlači pod kožu, ona stvara privide prijateljstava, sviđanja, kontakata u sve izoliranijem svijetu...čudno je to kako su svi prigrlili društvene mreže kao spas u otuđenom društvu, a sad te društvene mreže ne daju da skineš oko s ekrana i pogledaš osobu isrped sebe... pogledao neki dan https://www.imdb.com/title/tt11464826/... dobar, malo fokusiran na pitanja zarade, manje na pustoš koju taj svijet ostavlja iza sebe ali ne možeš ništa drugo niti očekivati od ekipe koja svjedoči u filmu (bivši zaposlenici tih korporacija), ipak vrijedi pogledati, posebno za one koji slabo razmišljaju o ovim temama.
pravi problem su djeca i mladi, koji stiču iskustva u ovom virtualnom svijetu...bojim se za njih, jer to iskustvo je gomila manipuliranih laži i korporativnih pokušaja šematiziranja njihovih mozgova....prava ironija leži u tome kako djeca i mladi misle kako oni biraju što će gledati i slušati i kako je sloboda na internetu beskrajna... ;D

Offline JoxerTM

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 684
  • Spol: Muški
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3558 u: Rujan 23, 2020, 19:38:00 poslijepodne »
Za taj dokumentarac jednostavno nemam vremena. Čekam da ga pogledaju neki tu oko mene kojima na kavi stalno fejsbuk zvrnda pa da čujem utiske...

Međutim imam nešto drugo za ponuditi. Traje samo 20 minuta i zove se "let's go whaling"

U pitanju je 4 godine stara prezentacija namijenjena developerima na mobitelima. Onim developerima koji žele izmanipulirati ljude da troše na raznorazne mikrotransakcije, a bogami i makro.


Ne kažem da nakon što ovo vidite više nećete kupiti nijedan lootbox ikada, ali živimo u vremenu kad proizvodi koji bi trebali služiti kao jeftina zabava vrebaju na sve moguće načine da od vas izvuku puno i previše para.
Neke države su to riješile, "kutije" su u Belgiji zakonom zabranjene. Neke su u postupku rješavanja, Britanija traži od svojih građana da se izjasne što žele da vlada poduzme po pitanju ove moderne "ovisnosti":
https://www.eurogamer.net/articles/2020-09-23-the-uk-government-wants-your-thoughts-on-loot-boxes

A gdje su tu ex yu države? Nigdje. Dok tzv. igrice muzu od nas lovu i prazne nam džepove, države se bakću ponajviše s ideološkim besmislicama.

Offline MLATA

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 127
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Beograd
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3559 u: Rujan 23, 2020, 22:58:43 poslijepodne »
Po nekim ovdašnjim komentarima-postovima i sugestijama prijatelja, odgledah ove dve serije:

FAUDA
3 sezone – 36 epizoda
https://www.imdb.com/title/tt4565380/

Odnos Izrael – Palestina … Bilo je jako teško prekinuti gledanje, mislim napraviti pauzu … izuzetno dinamična serija koja veoma rekao bih realno odslikava taj večiti sukob koji nažalost nema neko “svetlo u tunelu” … ono što me skoro najviše više nego prijatno iznenadilo je gluma pa skoro svih aktera – naravno glavni lik (Doron) koga glumi Lior Raz (inače i kreator ove cele serije) je potpuno ludilo od glume, savršeno je odigrao, svaku njegovu situaciju sam mogao razumeti zašto i kako … ali ipak bih izdvojio lik (Walid El Abed) koga je po meni maestralno odigrao Shadi Mar'I u nezamislivoj transformaciji glumačkog zadatka koji mu je dat u scenariju, svaka čast kako je to odigrao. Konačno neke stvari u ovoj seriji su mi pomogle da shvatim određene razloge nesuglasica.

TEHRAN
1 sezona – 8 epizoda
https://www.imdb.com/title/tt10577736/

Odnos Iran – Izrael … ni ova serija nije nimalo drugačija po tempu i glumačkim ostvarenjima, toliko je lepo videti kako i druge kinematografije mogu iznedriti jako dobre I upečatljive glumce/glumice … opet je tu prisutan sukob i beskrajna netrpeljivost dva naroda. Ko voli špijunske serije, ali u “stvarnom svetu” ne bi trebao da propusti da odgleda ovu seriju. Verujem da će biti i 2 sezone.

A da ne izgubim “konce” danas počeh da gledam ovu seriju, a relacija je Švedska – Sirija ... posle 2 epizode, mogu reći samo da ću je sigurno odgledati do kraja iako je takav zaplet već viđen više puta, mada me zaintrigirala Švedska kao “protagonista”

CALIPHATE aka KALIFAT
1 sezona – 8 epizoda
https://www.imdb.com/title/tt11398870/


Offline JoxerTM

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 684
  • Spol: Muški
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3560 u: Rujan 24, 2020, 01:25:25 prijepodne »
...
https://www.imdb.com/title/tt9906260/?ref_=adv_li_tt

Nit sekunde praznog hoda ili filera, gleda se sa ruba stolice pa ipak nabijena emocijama i luđački dobrom 2d+3d animacijom.

Random scena koja neće ništa spojlati:


Nadam se da ste odmah prepoznali da je to Attack on Titan (Shingeki No Kyojin).

Stigao je trailer za četvrtu sezonu koja će ujedno biti i zadnja:



Emitiranje na japanskoj televiziji NHK kreće 07.12.2020.

----------------------------------------------------------


Ajde kad sam već na trailerima za serije...

Sjećate se one predobre, s nekim ludim i unikatnim rješenjima serije The Haunting of Hill House?

Ta je priča zaključena i nema se tamo više šta dodati.
Ali zato ide nova priča, nova ekipa i nova ukleta kuća. I novi naslov, za 15tak dana: The Haunting of Bly Manor.



----------------------------------------------------------


Amazon mora odgovoriti na Netflixov izazov pa će tamo, doduše uz puno humora, 30.10. najaviti nadolazeću noć vještica Truth Seekers.



----------------------------------------------------------


A da ne bude sve žestoki horor, zna se koja država će se pobrinuti. Pa 07.10. kreće fantasy ljubavna "sapunica" s elementima trilera u 16 epizoda o mitskim bićima u modernom vremenu Tale of the Nine Tailed.


Offline eanalytic

  • Razina 0
  • Postova: 16
  • Spol: Muški
  • Lokacija: St
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3561 u: Rujan 24, 2020, 23:44:09 poslijepodne »
Ne znam jeli neko gledao,ili planira
Unbelievable  https://www.imdb.com/title/tt7909970/
Jako zanimljiva serija,dobra radnja prema true događaju. Nije spora i dosadna, dobra krim mini serija.
Trenutno sam pri kraju, pogledana u dva dana, ima 8 epizoda
Dvi glavne detektvike su odigrale vrhunske uloge, Toni Collette i Merritt Wever

Uglavnom,svaka preporuka

Offline Carmela Soprano

  • TDDCrew Prevoditelj
  • Razina 2
  • *****
  • Postova: 66
  • Spol: Ženski
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3562 u: Rujan 25, 2020, 00:09:58 prijepodne »
^
Ja gledala pre nekoliko meseci. Preporučujem, doduše isključivo zato što je po istinitom događaju - ne zato što sam nešto luda za serijama i filmovima snimanim po istinitim događajima, već zato što bih mnogo manje poverovala u sve ono da je čista fikcija. Nije ništa spektakularno, ali nije ni loše. U poslednje vreme vlada hiperprodukcija serija, ljudi više nemaju ideja i vidim da se sve više "probijaju" serije rađene po istinitim događajima, s tim što više nemamo priče o nekim ekstraordinarnim ljudima i istorijskim događajima, već se uzimaju priče običnih ljudi koje su na ovaj ili onaj način izašle u javnost.

Još jedan dobar primer za to je prva sezona serije Dirty John gde su svi razvalili sa glumom i gde je prikazano ono što psihopatija zaista i jeste u pravom životu - ko se ikad profesionalno i naučno dotakao te teme zna vrlo dobro šta je pravi poremećaj, a šta "kako mali Perica iz holivudskog studija zamišlja kako se ponaša psihopata".

Znam da mnogima ne leže serije/filmovi po istinitim događajima; nisam ni ja nikad bila oduševljena tim preglumljavanjem i "prepariravanjem" događaja po zamisli reditelja, ali ovo je krenulo u sasvim novom pravcu. I uvek bih radije odabrala da gledam ovako nešto nego hiljadu i prvu seriju po šablonu: "u gradiću na obali (upisati ime mora/reke/jezera) desilo se brutalno ubistvo a) dečaka; b) devojčice c) mlade devojke (zaokružiti po želji) koje je potreslo zajednicu. Ko bi to mogao uraditi? U grad se vraća a) inspektor; b) inspektorka (zaokružiti) da razreši ubistvo, ali i da se izbori sa ličnim demonima koje je ostavio/la pre (upisati broj godina) kada je pobegao/la odatle. Naravno, svaki meštanin ima neku zastrašujuću tajnu koja će se otkriti". Ovakve serije su prvo bile ono kao - ok, može se pogledati, onda su počele baš da smaraju, a sad već vređaju inteligenciju. Nemam pojma na koju foru oni koji to odobravaju još uvek dobijaju plate.
Bože, daj mi strpljenja, ali odmah!

Offline omar little

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 124
  • Lokacija: srbija
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3563 u: Rujan 25, 2020, 10:56:20 prijepodne »
Citat:
Ne znam jeli neko gledao,ili planira
Unbelievable  https://www.imdb.com/title/tt7909970/

Ovu seriju sam hteo i ja da spomenem, ali, ni pod razno, nisam mogao da se setim kako se zove. Sad sam shvatio da sam mogao da tragam po naslovima u kojima glumi Toni Collette, no nisam baš "upalio" na vreme. Kako god, osim što sam otkrio ljubav prema kratkim serijama (bez sezona), sad mi je jasno i da mi serije po istinitim događajima više ne smetaju (bar ne kao nekada). Unbelievable je jaka ženska serija (ovo bi nekoć imalo pežorativno značenje, nažalost), odlično vođena od početka do kraja. Čak sam se iznenadio da ona iz The Walking Dead (Merritt Wever) ume da glumi. Iako me to uglavnom ne dotiče mnogo, u ovom slučaju bi mi zaista bilo krivo da silovatelja nisu pronašli i kaznili. Kad kažem da me ne dotiče mnogo, ne mislim na silovatelje inače, nego na tu vrstu epiloga u filmovima. U svakom slučaju, epilog ovde dođe kao nešto veoma lekovito za onaj mučni osećaj u stomaku koji imate od prvih scena silovanja, pa dok ne uhvate gada. Preporučujem bez ikakvih ograda.

Offline gojkosp

  • Razina 1
  • *
  • Postova: 22
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zemun
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3564 u: Rujan 25, 2020, 11:30:06 prijepodne »
Preporuka za lepu seriju.Ramy.
https://www.imdb.com/title/tt7649694/?ref_=nm_flmg_act_2.
Komedija je u pitanju,kratka i pitka.2 sezone po 10 epizoda,za sada.
Ukratko,kako se snalazi mladi Islamski vernik,poreklom iz Etiopije,u Americi.

Offline JoxerTM

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 684
  • Spol: Muški
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3565 u: Rujan 25, 2020, 13:18:57 poslijepodne »
Unbelievable  https://www.imdb.com/title/tt7909970/
...
Uglavnom,svaka preporuka
Zapravo smo je neki od nas već spominjali i preporučavali ovdje u temi, ali nije na odmet podsjetiti jer je tema toliko narasla da ako neko nije od početka pratio i onda bookmarkao svaki (njima) zanimljiv prijedlog, pregledati sve od početka će trajati satima ako ne i danima.
Znam da mnogima ne leže serije/filmovi po istinitim događajima...
Obrnuto je. Manjini ne odgovaraju, ja sam dio te manjine, samo sam (pre)glasan.

Prvi moj problem je taj što ja zahtijevam dokumentaristički pristup kad su u pitanju ključne činjenice. Znači nije mi bitno je li u stvarnosti netko čitao novine za stolom, a serija stavila da ih čita na zahodu. Jer tu je u pitanju stil, a ne sadržaj scene. Novine su pročitane i to je ono bitno. I opet se moram dopovezati Černobila jer je zastrašujuće bio razvikan, kako bi narod rekao "iskače iz paštete", gdje je toliko toga izmijenjeno ili je potpuno pogrešno da mi nije jasno zašto se "lagalo" da nije najobičniji fantasy.

A drugi moj problem je svrha ekranizacije određenih događaja. Unbelievable ih ima više, ali evo jedna. Jeste li se ikad našli u situaciji da vam apsolutno niko ne vjeruje iz nekog razloga? Ili ste bili dio mase koja nije nekome vjerovala e da bi se kasnije otkrilo da ste bili u krivu. Iz nekog razloga.
Nadam se da sad nije čudno što ja koji ne volim stvari prema navodno istinitim pričama preporučam Unbelievable.
S druge strane koja je točno bila svrha ne-dokumentarnog Černobila? Ili filma Fukushima 50 isto o nesreći s nuklearnom elektranom? Ili one nedavno spomenute serije na forumu o čileanskoj Dignidad sekti? Ima li uopće ijedna? Ja nijednu ne ćutim.
sad mi je jasno i da mi serije po istinitim događajima više ne smetaju (bar ne kao nekada).
Nemoj biti siguran. Pogledaj još neke.
Jer nakon nekih imat ćeš dojam da si pogledao vrhunsku dramu koja te baš zabavila, ali koju ćeš brzo zaboraviti. Nakon nekih ćeš misliti da si mogao pametnije utrošiti vrijeme jer se bave banalnim stvarima i događajima. A neke će ti danima kasnije padati na pamet iz čista mira jer su svirale po klaviru tvoje podsvijesti, razvaljivale ili potvrđivale tvoje stavove, možda dodavale i neke nove, i lako je moguće da si postao zericu bolja osoba. Barem privremeno.

--------------------------------------

Preporuka za lepu seriju.Ramy.
https://www.imdb.com/title/tt7649694/?ref_=nm_flmg_act_2.
Komedija je u pitanju,kratka i pitka.2 sezone po 10 epizoda,za sada.
Ukratko,kako se snalazi mladi Islamski vernik,poreklom iz Etiopije,u Americi.
E vidi, ovo je sad jedan drugi tip serije, opet sam ja manjina, jako glasna, koja ih ne podnosi.
Ne znam ni kako ni zašto ali počelo se nemilo štancati i serije i filmove o emigrantima i njihovim problemima. Po stvarnim ili nestvarnim događajima nije toliko bitno. Bitno je da su u pitanju useljenici u neku državu, drugačijeg mentalnog sklopa i kulture. I sad kao to je nešto jako interesantno, nekad tragično, nekad komično. A mene to ubija u pojam.
Ljudi smo, nismo amebe koje pocrkaju ako se nađu u neodgovarajućem okruženju. Nismo ni RNA virusi pa da mutiramo svakih 5 minuta.
Kako smo ljudi, tako imamo sposobnost prilagodbe i učimo reagirati u nepoznatim situacijama. To se popularno valjda zove inteligencija. Pa ćemo u nedostatku iste, teško se ičemu novome moći prilagoditi.

Izgubio sam misao šta sam htio još reći, ali zaključak bi otprilike bio - uopće me ne zanima zašto netko odbija (s gnušanjem?) prihvatiti da se u državi u koju doseli živi drugačije pa tjera mak na konac i traži da se uigrano društvo prilagođava gostu, a ne obrnuto.
Ili ako ćete slikoviti primjer, najjednostavniji, uopće me ne zanima ako se neki kinez koji je ovdje doselio buni zbog toga što kod nas nema doživotne zatvorske kazne za pljuvanje po vladi. Ne sviđa ti se? Ljudi ti se smiju zbog toga? Vrati se u Kinu. I ne želim na takve stvari gubiti vrijeme, ni u obliku serije niti u obliku filma.

Kako rekoh, i za jedne i za druge vrste ekranizacija ili njihove kombinacije, ja sam manjiina. Ovo gore su samo moja razmišljanja, nisu nužno ista kao nečija niti tvrdim da su ispravna i bez greške.
Ali eto malo podulji i podeblji post da vidite zašto netko kome ste nešto preporučili uporno odbija to gledati, a neće da se izjasni u čemu je problem.

Offline Duško

  • Razina 1
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški
  • Lokacija: novi Sad
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3566 u: Rujan 25, 2020, 15:56:27 poslijepodne »
Ne znam kako niko do sada nije snimio seriju na temu Opijumskih ratova... ili bar meni nije poznato da jeste.

Britanska imperija je bila prvi Narko kartel tada poznatog sveta, a izvoz opijuma u Kinu je bio veoma unosan posao za Kraljevinu. Hong Kong je bio u rukama Britanaca 150 godina kao posledica kineske kapitulacije u "opijumskim ratovima". Siguran sam da bi ova istorijska priča mogla biti dobra inspiracija veštim scenaristima i režiserima.

Razumem da Zapad generalno nije spreman da pokaže svoje pravo lice kroz priču o  jednom ovakvom istorijskom trenutku. Nadam se da će nove filmske produkcije sve više uzimati i ovakve istorijske priče kao inspiracije za svoja kinematografska dela.

Offline JoxerTM

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 684
  • Spol: Muški
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3567 u: Rujan 25, 2020, 16:22:13 poslijepodne »
Filmovi na tu temu:
https://www.imdb.com/title/tt0192770/ - Eternity (1944)
https://www.imdb.com/title/tt0053010/ - Lin Zexu (1959)
https://www.imdb.com/title/tt0120538/ - The Opium War (1997)

Dok. serija u kojoj se o tome priča (epizoda 4):
https://www.imdb.com/title/tt1996620/ - Empire (2012)

Trailer za tu epizodu:

Offline omar little

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 124
  • Lokacija: srbija
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3568 u: Rujan 25, 2020, 17:36:02 poslijepodne »
Prvo da pojasnim nešto što sam već napisao. Problem koji sam imao sa delima zasnovanim na istinitim događajima je dvojakog karaktera. Nervirala me je pompa koja se diže oko nečega samo jer oponaša neki stvaran istorijski događaj (takva dela su uvek bila u startnoj prednosti kod publike). Druga, daleko bitnija stvar, je da se često "ispod žita" valjala najobičnija propaganda. Navešću primer zbog kojeg sam imao najviše rasprava do sad, a tiče se jednog od najomiljenijih filmova u mojoj zemlji - Lepa sela lepo gore. Naizgled, bavi se istinom. Zaista su postojali neki vojnici zarobljeni u tunelu, valjda kod Višegrada, nisam siguran. Naizgled je film osuda rata prožet stravičnim ratnim scenama. Naizgled film kritikuje obe strane u ratnom događaju... Pa, ipak... Oni "naši" su šmekeri koji pričaju viceve i u najtežim situacijama, oni su baš emotivno pogođeni kada mali Velja iz straha upuca nekog sakrivenog u ormaru, njih jedino vidimo kako pale prazne kuće i, eventualno, pljačkaju. Oni "njihovi" predstavljeni uglavnom krvničkim glasovima kolju, siluju, muče... Osim ove, tada (još je trajao rat) režimu potrebne propagande trebalo je potkačiti i one koji protiv rata protestuju, pa su prikazani kao varalice u krznenim bundama. Na kraju cele "istine" niko nije znao ni imena stvarnih učesnika događaja, ni njihove sudbine... Ništa. Ali, bože moj, to je istina... po istinitom događaju.

Citat:
I opet se moram dopovezati Černobila jer je zastrašujuće bio razvikan, kako bi narod rekao "iskače iz paštete", gdje je toliko toga izmijenjeno ili je potpuno pogrešno da mi nije jasno zašto se "lagalo" da nije najobičniji fantasy. S druge strane koja je točno bila svrha ne-dokumentarnog Černobila?

Što se tiče Chernobyla tu se nikako nećemo složiti. On jeste bio razvikan, ali sa punim pravom. Pokušao sam da u nekim tvojim postovima otkrijem šta smatraš potpuno pogrešnim i u toj meri izmenjenim da bi Chernobyl bio fantasy, ali sem nekog citata iz teksta iz Jutarnjeg nisam puno više našao. Ovde se izvinjavam jer sam prošao samo tekstove na temi Chernobyl. Što se tiče tog teksta, nisam primetio da autori serije žrtve radijacije tretiraju kao prenosioce zaraze. Možda se tako ponašaju neki učesnici u susretu sa nepoznatim, ali to nikako ne možemo prihvatiti kao stav autora. O opasnostima povećane radijacije... pa, ne znam, čini mi se da je to stav nauke. Da skratim, u fokusu ove serije su obični ljudi koji su se našli u strašnom procepu između katastrofične situacije i jednog autističnog sistema. Mislim da ni Sovjeti ne bi prikazali te ljude na tako i toliko heroističan način kako je učinila ova serija. Chernobyl je i prva serija (bar meni poznata) koja je u sklopu cele jedne epizode obratila pažnju i na ona bića o čijim sudbinama sigurno nismo razmišljali vezano za tu situaciju - o životinjama. Chernobyl se ne bavi prljavom propagandom, smeštajući onim drugima. Oni drugi odavno ne postoje i odbačeni su i od strane njihovih sunarodnika. Chernobyl je scenaristički čvrst, režijski primeren onome o čemu govori (znači, takav kakav treba), a gluma u mnogim scenama briljantna.
Da zaključim, ne postoji recept za dobro umetničko delo. Ne možemo nešto prihvatiti ili odbaciti samo zato što je utemeljeno na stvarnom događaju ili ne, zato što je određenog žanra, iz određenog jezičkog područja, sa mnogo ili manje utrošenog novca, što glumi ovaj ili onaj... Ali mora počivati na istini. Ne na faktografskoj, već onoj unutrašnjoj, istini uma. Ja, nažalost, nisam u stanju da je uvek prepoznam, ali se trudim.

Offline coa

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 3007
  • Spol: Muški
  • Lokacija: R'lyeh
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #3569 u: Rujan 25, 2020, 20:09:26 poslijepodne »
Preporuka za lepu seriju.Ramy.
https://www.imdb.com/title/tt7649694/?ref_=nm_flmg_act_2.
Komedija je u pitanju,kratka i pitka.2 sezone po 10 epizoda,za sada.
Ukratko,kako se snalazi mladi Islamski vernik,poreklom iz Etiopije,u Americi.
pffff, ovo sam nedje u jun skinuo, cini mi se dvije sezone. ufatio neku recenziju pa reko da virnem. ma vazi...
neka je, zimnica u teglicu...
c/p
I'm thinking the Predator picked up the scorpion because he thought it was a facehugger.