Prevoditeljska pravila pročitajte ovdje.
Listu najnovijih prijevoda možete pogledati ovdje.
Kako do titla? Pročitajte ovdje.

Autor Tema: My Brilliant Friend (L'amica geniale)  (Posjeta: 9324 puta)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Ivan

  • ΤDDCrew
  • *****
  • Postova: 2688
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Shop Around The Corner
My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« u: Prosinac 25, 2018, 18:26:13 poslijepodne »

"She was like that, she threw things off balance just to see if she could put them back in some other way."

Kada Elena sazna da je nestala njezina najbolja prijateljica, počinje pisati pripovijest o prijateljstvu i rivalstvu koje traje već šezdeset godina. Sljedećeg trena nađemo se u Napulju, pedesetih godina 20. stoljeća, gdje započinje prekrasna priča o dvije prijateljice.


Godina: 2018.
Mreža: HBO
Žanr: drama
Glumci: Elisa Del Genio, Ludovica Nasti, Gaia Girace, Margherita Mazzucco, Anna Rita Vitolo, Luca Gallone, Imma Villa, Antonio Milo, Alessio Gallo, Valentina Acca, Antonio Buonanno, Dora Romano



English transcripts? Where we're going, we don't need english transcripts.

Offline bebapecic

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 418
  • Spol: Ženski
  • Lokacija: Beograd,Srbija
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #1 u: Ožujak 08, 2020, 02:55:46 prijepodne »
Serija je u prvoj sezoni i imala neki romanticni pogled na detinjstvo dve prijateljice u siromasnom,brutalnom jugu Italije.U drugoj sezoni je
veoma realistican prikaz zivota i i prezivljavanja pedesetih godina proslog veka ljudi na periferiji Napulja,Naravno,akcenat je stavljen na ulogu zene koja se uglavnnom jedva tretirala kao ljudsko bice i veoma tesko se borila protiv primitivne,patrijarhalne sredine.Pri svemu tome serija ponekad pokaze i zivotnu radosti tih juznjaka ;D.Scenografija,tempo a i  gluma su dobri.
Preporuka i hvala na prevodu.

Offline faks86

  • ΤDDCrew
  • *****
  • Postova: 4341
  • Spol: Muški
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #2 u: Ožujak 08, 2020, 08:44:27 prijepodne »
Dok gledam imam utisak kao da sam tamo. HBO i RAI su uradili maestralan posao. Price nema, vise je akcenat na odnosima, tako da nije za svakoga.
Nema na cemu, bice i ostatak kad se pojave snimci.

Sent from Tapatalk


Offline Kat

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 416
  • Spol: Ženski
  • Lokacija: Beograd
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #3 u: Ožujak 08, 2020, 10:17:17 prijepodne »

Toplo preporučujem da se pročitaju i knjige, koje su sjajne, jer  serija ne može da dočara sve.

Hvala na prevodima .

Offline suada85

  • Razina 0
  • Postova: 2
  • Spol: Ženski
  • Cuvam djecu i serije su mi izlaz u svijet
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #4 u: Ožujak 09, 2020, 15:32:19 poslijepodne »
Prvu sezonu sam gledala, a i knjigu citala, tako divno i potresno, rasplacem se uvijek, prava ljubav zauvijek. Slazem se da film ili serija uvek ne docara kao knjiga, jer mi tu i malo mastom, kako nam se svidja.... Divno

Offline faks86

  • ΤDDCrew
  • *****
  • Postova: 4341
  • Spol: Muški
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #5 u: Ožujak 21, 2020, 10:56:21 prijepodne »
Kompletirana druga sezona.  :beer2:

Offline faks86

  • ΤDDCrew
  • *****
  • Postova: 4341
  • Spol: Muški
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #6 u: Ožujak 28, 2020, 21:06:45 poslijepodne »
Postoji li koja verzija druge sezone bez "uhardcodiranih" engleskih titlova?

Ne nadjem. Ja sam dodavao crnu pozadinu i povecavao font. Nekad je upadao HC ali je bilo gledljivo.

Sent from Tapatalk


Offline Wrda

  • Razina 0
  • Postova: 4
  • Spol: Muški
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #7 u: Ožujak 29, 2020, 10:30:33 prijepodne »
Postoji li koja verzija druge sezone bez "uhardcodiranih" engleskih titlova?

Ne nadjem. Ja sam dodavao crnu pozadinu i povecavao font. Nekad je upadao HC ali je bilo gledljivo.

Sent from Tapatalk
Čekat ću da se pojavi bez. Valjda hoće. Prva sezona me izludjela s tim titlovima.

Offline zuza

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 272
  • Lokacija: Srbija
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #8 u: Travanj 04, 2020, 13:27:41 poslijepodne »
Negde sam na pola druge sezone,serija je odlicna ,ali mi je draza bila prva sezona.Decja prijateljstva su iskrenija ,bez koristi i skrivenih motiva,sad vec ima svega i ljubomore i lazi,ali ipak gledamsa uzivanjem i ovu sezonu,sve preporuke.

Online Eadnp

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 594
  • Spol: Muški
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #9 u: Travanj 04, 2020, 18:46:46 poslijepodne »
Napokon sam i ja ogledao prvu sezonu; ništa drugo nego genijalno. Iskreno, očekivao sam dramu prepunu patetike, vjerovatno i jedan od razloga zašto sam ju toliko odgađao. Istina, ima dosta patetike, ali one iskrene, prikazane na svojstven, poseban način.. toliko realno, stvarno, da te zgrabi odmah na početku, sva ta bol većine likova, pogotove te dvije klinke, koju doslovno možeš osjetiti, budi sjećanja na priče roditelja, djedova, baka, koje su nam pričali kako se živjelo nekada: kako se cijelo susjedstvo okupljalo pred jednim televizorom, kako su morali bježati od kuće da bi nastavili školovanje, o fizičkom i psihičkom nasilju, općenitom ophođenju prema ženama.. o tome je sve rečeno onom šokantnom scenom..
Spoiler: prikaži
 kada otac baci kćerku od 8,9 god. karoz prozor, a sutradan u školi nitko da obrati pažnju što je sva izlomljena i u modricama

...brutalnost i iskrenost, koje zajedno s njima proživljavaš i suosjećaš. Kada svemu tome dodaš besprijekornu produkciju, savršena scenografija, o glumi ne treba niti trošti riječi, dovoljno je pogledati prve dvije epizode i vidjeti one dvije curice, gotovo nestvarno...zbiljam savršenstvo, bez pretjerivanja.

Online Eadnp

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 594
  • Spol: Muški
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #10 u: Travanj 06, 2020, 22:13:08 poslijepodne »
Odlična i druga sezona; zaista posebna serija. Uglavnom sve što vrijedi za prvu sezonu, mogao bih napisati i za drugu; što se dojma tiće. Sama priča ima svoju težinu i vrijednosti, mijenja se i razvija zajedno s likovima ovisno u kojoj su životnoj fazi, tako da svega tu ima i uspona i padova, ali ono što me posebno oduševilo je taj zaista nevjerovatno stvaran ambijent toga vremena.. serija je toliko životopisna, toliko sam se saživio s likovima, da sam vjerovatno postao i subjektivan..ma neću se ponavljati. ;D
dvkv, faks, ljudi hvala vam na titlovima.

Offline Dacha Leskovac

  • Razina 1
  • *
  • Postova: 20
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Leskovac
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #11 u: Travanj 07, 2020, 16:11:57 poslijepodne »
Fenomenalna serija. Nekako u isto vreme volis i mrzis likove. Dobro, Nina samo mrzis. Lenuca dobrica, ali tunjava. Lila vestica, ali otresita. Cekamo nastavak.

Offline Kat

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 416
  • Spol: Ženski
  • Lokacija: Beograd
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #12 u: Travanj 07, 2020, 16:14:54 poslijepodne »
Fenomenalna serija. Nekako u isto vreme volis i mrzis likove. Dobro, Nina samo mrzis. Lenuca dobrica, ali tunjava. Lila vestica, ali otresita. Cekamo nastavak.

Daleko od toga da je Lila veštica.  ;D

Online Eadnp

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 594
  • Spol: Muški
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #13 u: Travanj 07, 2020, 16:22:01 poslijepodne »
jest, teško da je tu itko neki veliki negativac, uglavnom životne žrtve vremena i okolnosti u kojima žive

Offline Kat

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 416
  • Spol: Ženski
  • Lokacija: Beograd
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #14 u: Travanj 10, 2020, 17:43:56 poslijepodne »

Drago mi je da su obe sezone odlično ekranizovale sjajne knjige Elene Ferante. Atmosfera vremena koja provejava kroz knjige je u potpunosti dočarana,
odabir glumaca nije mogao biti bolji ,pazilo se na svaku sitnicu koja bi nam još autentičnije predstavila taj vremenski  period u Napulju i Italiji i to ne samo kroz kostime ,rekvizite nego i ....

Spoiler: prikaži
 npr. ženski pazuh -verujem da je u to vreme zaista bio nesređen ili barem kod većine  ;D 


Hvala Faksu i dvkv na prevodima.

Online Eadnp

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 594
  • Spol: Muški
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #15 u: Travanj 10, 2020, 18:04:38 poslijepodne »
jest, zbilja je zabljesnulo kada je dizala onu kapiju od radnje ;D

Offline Kat

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 416
  • Spol: Ženski
  • Lokacija: Beograd
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #16 u: Travanj 10, 2020, 18:29:41 poslijepodne »
jest, zbilja je zabljesnulo kada je dizala onu kapiju od radnje ;D

I ne samo tada  ;D

Online Eadnp

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 594
  • Spol: Muški
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #17 u: Travanj 10, 2020, 19:16:17 poslijepodne »
ono drugo, na što misliš, to se ponovno vraća u modu, barem preko zime ;D

Offline syu

  • Razina 1
  • *
  • Postova: 22
  • Spol: Muški
  • Lokacija: HR
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #18 u: Travanj 22, 2020, 09:15:13 prijepodne »
Odlicne su mi obje sezone. Procitao sam i knjige, ne znam jesam li ikad gledao ovako dobru adaptaciju knjizevnog djela

Offline Listtweety

  • Razina 0
  • Postova: 6
  • Lokacija: Banja Luka
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #19 u: Travanj 28, 2020, 22:18:46 poslijepodne »
Knjige sam doslovno progutala.
Odavno nisam čitala nešto tako pitko i iskreno, sa toliko detalja u kontekstu interpersonalne dinamike.

Zato sam se i plašila serije. Međutim, iznenađujuće, prva sezona mi je odlična! Likove sam upravo tako zamišljala.
Nisam još počela sa drugom sezonom, čini mi se da je malo odgađam, s obzirom da sam drugu knjigu najduže čitala i da su mi likovi prilično išli na živce  :smfor (10):

Offline llasic

  • Razina 1
  • *
  • Postova: 29
  • Spol: Ženski
  • Lokacija: dubrovnik
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #20 u: Svibanj 01, 2020, 09:45:59 prijepodne »
Divna serija, ali procitajte knjigu. Upravo izlazi i nova knjiga od Ellene Ferante u Italiji je izisla a radi situacije nase se izdanje ocekuje u rujnu

Offline alterego

  • Razina 2
  • ***
  • Postova: 68
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Hrvatska
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #21 u: Listopad 27, 2020, 13:32:48 poslijepodne »
Odlična adaptacija knjige. Vrlo dobro su prenijeli atmosferu talijanskog juga. Glumci također vrlo dobri. Inače čitao sam i novu knjigo od ferrantice lažljivi život odraslih, koja mi je dosta lošija od prijateljice

Offline nostalgicar90

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 109
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Hrvatska
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #22 u: Ožujak 23, 2022, 11:37:13 prijepodne »
Odlična adaptacija knjige. Vrlo dobro su prenijeli atmosferu talijanskog juga. Glumci također vrlo dobri. Inače čitao sam i novu knjigo od ferrantice lažljivi život odraslih, koja mi je dosta lošija od prijateljice

Sve potpisujem. Serija je obnovljena za četvrtu posljednju sezonu, temeljenu na posljednjem romanu Ferranteove serije: Priča o izgubljenom djetetu. Inače, ima li u nas kupiti te knjige na hrvatskom jeziku?

Offline zuza

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 272
  • Lokacija: Srbija
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #23 u: Ožujak 23, 2022, 14:51:52 poslijepodne »
Ja zavrsih trecu sezonu i nije mi bas bila kao prve dve .Vidi se da ce biti i cetvrta .Malo me je u ovoj sezoni smorila Elena,nje ima najvise i malo mi je vec njen karakter upitan,onako potuljena pa napravi svasta,al da ne pricam detalje.

Offline Kat

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 416
  • Spol: Ženski
  • Lokacija: Beograd
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #24 u: Ožujak 23, 2022, 20:43:12 poslijepodne »

Sve potpisujem. Serija je obnovljena za četvrtu posljednju sezonu, temeljenu na posljednjem romanu Ferranteove serije: Priča o izgubljenom djetetu. Inače, ima li u nas kupiti te knjige na hrvatskom jeziku?

Ako ima u Srbiji, sigurno ima i u Hrvatskoj  ;D

Zuzo, Lenu ima najviše jer je ona glavni lik, Lila je  interesantnija ali ovo je prvenstveno Elenina priča (nisam još pogledala treću sezonu, ali pošto serija dobro prati knjige, treća knjiga se većim delom bavi Leninim životom).

Online Eadnp

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 594
  • Spol: Muški
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #25 u: Ožujak 23, 2022, 23:03:49 poslijepodne »
provjereno znam da ima ;D

Offline Kat

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 416
  • Spol: Ženski
  • Lokacija: Beograd
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #26 u: Ožujak 23, 2022, 23:04:59 poslijepodne »
provjereno znam da ima ;D

Gledaš ih i brišeš prašinu sa njih ?  ;D

Online Eadnp

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 594
  • Spol: Muški
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #27 u: Ožujak 23, 2022, 23:18:30 poslijepodne »
nema prašine u vakuumu ;)

Offline zuza

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 272
  • Lokacija: Srbija
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #28 u: Ožujak 24, 2022, 14:42:30 poslijepodne »

Sve potpisujem. Serija je obnovljena za četvrtu posljednju sezonu, temeljenu na posljednjem romanu Ferranteove serije: Priča o izgubljenom djetetu. Inače, ima li u nas kupiti te knjige na hrvatskom jeziku?

Ako ima u Srbiji, sigurno ima i u Hrvatskoj  ;D

Zuzo, Lenu ima najviše jer je ona glavni lik, Lila je  interesantnija ali ovo je prvenstveno Elenina priča (nisam još pogledala treću sezonu, ali pošto serija dobro prati knjige, treća knjiga se većim delom bavi Leninim životom).
Ma ,nisam stigla knjige da procitam i ne znam redosled,ali cini mi se da je ipak ima malo previse i jos kad pogleda onim blago telecim pogledom kroz naocare i bez ikakvog odgovora na neciju pricu,bas me iznervira.A mozda mi samo nije legla glumica

Offline syu

  • Razina 1
  • *
  • Postova: 22
  • Spol: Muški
  • Lokacija: HR
Odg: My Brilliant Friend (L'amica geniale)
« Odgovori #29 u: Lipanj 15, 2022, 21:57:54 poslijepodne »
Odlicne su mi obje sezone. Procitao sam i knjige, ne znam jesam li ikad gledao ovako dobru adaptaciju knjizevnog djela

Pogledah i treću sezonu, režija i gluma su i dalje na nivou, rekao bih. Čini mi se nešto slabija sezona u odnosu na prve dvije, ali i knjiga mi je bila takva.
Nažalost, ukupni dojam mi dodatno kvari casting dviju glavnih uloga, u smislu da likove žena u tridesetima glume djevojke od 18-19 godina.
Inače je obrnuto :D