Prevoditeljska pravila pročitajte ovdje.
Listu najnovijih prijevoda možete pogledati ovdje.
Kako do titla? Pročitajte ovdje.

Autor Tema: De Twaalf  (Posjeta: 3422 puta)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bilja

  • TDDC
  • *****
  • Postova: 5057
  • Spol: Ženski
  • cica ubica :)
  • Lokacija: Cicely, Alaska
De Twaalf
« u: Kolovoz 21, 2021, 23:06:34 poslijepodne »

Iz Belgije nam stiže jedna pravna krimi serija, u kojoj je fokus na suđenju za zločin, ali glavni likovi nisu advokati, detektivi ili osumnjičeni, već 12 porotnika. Zapravo, ima ih 14 jer se biraju dva dodatna porotnika koji prate suđenje tokom celog trajanja, pa uskaču ukoliko neko od dvanaestoro mora da odustane. Na prvi pogled “The Twelve” deluje kao standardna sudska drama, ali jako brzo će skinuti sa glave sudsku kapu i seriju pretvoriti u triler-dramu u kojoj svaka osoba u sudnici laže kako zine.


Godina: 2019.
Mreža: één
Žanr: drama
Glumci: Maaike Cafmeyer, Peter Gorissen, Piet De Praitere, Zouzou Ben Chikha, Tom Vermeir, Lynn Van Royen



Offline bf1947(1)

  • TDDCrew Prevoditelj
  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 987
  • Spol: Muški
  • ובכל זאת זה זז
  • Lokacija: Vanuatu
Odg: De Twaalf
« Odgovori #1 u: Kolovoz 23, 2021, 10:46:02 prijepodne »
Belgijska produkcija poznata je po vrlo solidnim ostvarenjima koja smo imali priliku gledati. The Twelve je serija koja tu spada u sam vrh. Iako su glavni glumci za nas po imenima manje više nepoznati, ipak je tu njihova glavna zvijezda, ovjenčana i nagradama u Monte Carlu Lynn van Royen koje se možemo sjetiti iz odlične belgijske drame Hotel Beau Sejour, ali i niza drugih -The Team, Tabula Rasa, De Dag itd. Tu je i Maaike Neuville, bez koje gotovo da nema serije s flandrijskog područja. De Twaalf je priča o sudskom sistemu Belgije, njihovom načinu vođenja suđenja, koje u dobroj mjeri liči na istragu. I porotnicima. U porotu se bira 12(De Twaalf) porotnika i dvije zamjene za slučaj da netko od porotnika bude spriječen u obavljanju dužnosti. U žanru kriminalističke drame ova se serija penje prema samom vrhu, a od sličnih koje sam gledao bolja je samo legendarna britanska serija Judge John Deed. Uglavnom, oni koji se odluče gledati ovu seriju neće pogriješiti. Vidjet će jednu odličnu seriju, krcatu različitim životnim situacijama kojima su porotnici izloženi i načinima kako se s tim osobnim problemima nose. Ova verzija je predviđena i za valonsko područje, pa je u njoj jezik francuski. Većini gledatelja ipak poznatiji nego nizozemski. Stoga sam se odlučio za nju.
If two people always agree, one of them is unnecessary

Offline alterego

  • Razina 2
  • ***
  • Postova: 68
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Hrvatska
Odg: De Twaalf
« Odgovori #2 u: Kolovoz 23, 2021, 11:34:47 prijepodne »
Odlična serija, gledao sam je još ranije prije cca godinu dana. Bio sam malo skeptičan prema radnji obzirom da te sudske drame znaju biti dosadnjikave, ali to ovdje nije slučaj. U svakom slučaju preporuka za seriju

Offline bebapecic

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 417
  • Spol: Ženski
  • Lokacija: Beograd,Srbija
Odg: De Twaalf
« Odgovori #3 u: Kolovoz 26, 2021, 22:55:53 poslijepodne »
Jos jedna odlicna belgijska serija.Izbegnut sablon krimi drama koje se desavaju u sudskoj proceduri,originalna po scenariju,atmosferi (hladnoj s mracnim momentima ).Teske i cudne,kpmplikovane zivotne price koje su nam predstavili uverljivo glumci,Drzi paznju do iznenadjujuceg kraja.
Ja sam gledala verziju na flamanskom jeziku (egzoticnije) i prevodi se i tu uklapaju i hvala puno prevodiocu. :smfor (26):

Offline bf1947(1)

  • TDDCrew Prevoditelj
  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 987
  • Spol: Muški
  • ובכל זאת זה זז
  • Lokacija: Vanuatu
Odg: De Twaalf
« Odgovori #4 u: Rujan 23, 2021, 14:35:02 poslijepodne »
Tko bude gledao ovu seriju u 10. epizodi se umjesto klasične crtice - za promjenu sugovornika, pojavljuje čudan znak ¦ To je posljedica rada pod kodnim rasporedom UTF-8 with BOM, umjesto klasičnog UTF-8 ili još bolje pod rasporedom 1250: Central Europe za latinsku abecedu. Nisam to odmah primijetio pa se izvinjavam. Događa se i boljima. Radi se inače o programu Subtitle Edit koji ima ta dva nova kodna rasporeda koje nudi po defaultu. Problem je lako rješiv, pa šaljem ispravnu datoteku s - za promjenu sugovornika. Još se jednom izvinjavam onima, koji su to možda gledali i čudom se čudili.  :smfor (9): :smfor (9):
If two people always agree, one of them is unnecessary

Offline bebapecic

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 417
  • Spol: Ženski
  • Lokacija: Beograd,Srbija
Odg: De Twaalf
« Odgovori #5 u: Rujan 23, 2021, 22:26:33 poslijepodne »
Ja sam gledala i serija je tako uzbudljiva i dobra da to  nisam ni primetila. Najvaznije da su titlovi odlicni  :beer2:

Offline draganson

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 111
  • Spol: Muški
Odg: De Twaalf
« Odgovori #6 u: Siječanj 23, 2022, 09:44:46 prijepodne »
Ova serija me prijatno iznenadila, prvenstveno glumom i karakterizacijom likova,teško je reći ko je glavna uloga jer svaki lik daje pun doprinos celini serije.
Posebno je zanimljiva ta pozicija porotnika sudije koji treba da bude objektivan ali je to praktično nemoguće jer u osnovi nije ni sebe upoznao kako treba i svoje mane osudio i ispravio a treba da presudi nekom drugom iz pozicije ispravne,više sile.
Serija koja na zanimljiv način pokazuje značaj Isusovog citata iz Biblije, jevanđelja po Mateju:
"Ne sudite da vam se ne sudi;
Jer kakvim sudom sudite, onakvim će vam suditi; i kakvom merom merite, onakvom će vam se meriti.
 A zašto vidiš trun u oku brata svog, a brvna u oku svom ne osećaš?
 Ili, kako možeš reći bratu svom: Stani da ti izvadim trun iz oka tvog; a eto brvno u oku tvom?
 Licemere! Izvadi najpre brvno iz oka svog, pa ćeš onda videti izvaditi trun iz oka brata svog."

Offline bebapecic

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 417
  • Spol: Ženski
  • Lokacija: Beograd,Srbija
Odg: De Twaalf
« Odgovori #7 u: Siječanj 24, 2022, 03:24:29 prijepodne »
 
Evo "The Flemish series De Twaalf (2019) continues. Our southern neighbors announce this week that a second season is coming and reveal some first details about the new episodes of the thriller series. Season 2 of De Twaalf, for example, delves into the ‘Asspoestermoord’."
« Zadnja izmjena: Siječanj 24, 2022, 23:34:45 poslijepodne od bebapecic »