Prevoditeljska pravila pročitajte ovdje.
Listu najnovijih prijevoda možete pogledati ovdje.
Kako do titla? Pročitajte ovdje.

Autor Tema: Samo za dokumentarce  (Posjeta: 44074 puta)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Online bilja

  • TDDC
  • *****
  • Postova: 5057
  • Spol: Ženski
  • cica ubica :)
  • Lokacija: Cicely, Alaska
Samo za dokumentarce
« u: Ožujak 10, 2021, 09:38:28 prijepodne »
Evo teme gde možete pisati o dokumentarnim filmovima i serijama.

Offline SubsMasta

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 132
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #1 u: Ožujak 10, 2021, 11:43:37 prijepodne »
Gore piše "dokumentarnim filmovima", no vjerujem da se misli na serije s obzirom da je tema u "Serije" podforumu pa ćemo krenuti s dokumentarcima svih dokumentaraca, a to su Planet Earth i Planet Earth 2. Apsolutni must watch za ljude koji vole dokumentarce o prirodi, a možda čak i za one koji ne gledaju takve dokumentarce. Naravno, obje serije su s neponovljivim Davidom Attenboroughom koji uvijek pridoda ono nešto dokumentarcu koji je možda već odličan, ali s njim postane još bolji. Svakako preporuka ako ćete gledati dokumentarce o prirodi da krenete s ovime jer ne postoji ništa bolje.

Online bilja

  • TDDC
  • *****
  • Postova: 5057
  • Spol: Ženski
  • cica ubica :)
  • Lokacija: Cicely, Alaska
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #2 u: Ožujak 10, 2021, 12:35:22 poslijepodne »
Popravila sam post i dodala i serije, da ne bude zabune.  ;D

Online omar little

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 124
  • Lokacija: srbija
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #3 u: Ožujak 10, 2021, 12:43:32 poslijepodne »
Pozdravljam otvaranje ove teme (hvala Biljo i ostali) i biću slobodan da dam neke preporuke. Ovde bi valjalo trpati sve dokumentarce bez obzira da li je reč o formi filma, mini-serije ili serija koje se protežu na više sezona. Obratio bih pažnju samo na jednu osobenost koja je daleko izraženija kod dokumentarnog programa nego u formi umetničkog igranog filma ili serije, pa bih sve zamolio da tu budu obazrivi. Naime, dokumentarci društvenog sadržaja se bave nekim istorijskim momentima i treba paziti da se ne bavimo onima kojima je cilj nekakvo prekrajanje i redefinisanje istorijskih činjenica te onima koji bi mogli povrediti nečija nacionalana, religiozna, rasna, seksualna ili bilo koja druga osećanja. Verujem da smo svi dovoljno mudri da to ne činimo, ali za svaki slučaj da ponovim i to. Uživajmo!

Offline Bon

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 1115
  • Spol: Muški
  • cinik
  • Lokacija: Srem
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #4 u: Ožujak 11, 2021, 23:47:55 poslijepodne »
BBC produkcija. Najjači najdugovečniji serijal je svakako Horizon https://www.imdb.com/title/tt0318224/ ovog momenta mi na fleški čeka poslednja epizoda BBC.Horizon.2021.Coronavirus.Special.Part.3.
Malo su smorili zadnjih sezona društvenim temama namesto prirodnih nauka. Svejedno redovno skinem.
Dokumentarci iamju tu neku novu dimenziju vrhuncke produkcije.
Plavetnilo mora, crvenilo egipatskog peska, zelenilo tropske šume aaaa nirvana  :smfor (24):


Offline World92

  • Razina 2
  • ***
  • Postova: 64
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Beograd
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #5 u: Ožujak 12, 2021, 12:21:39 poslijepodne »
Trafficked with Mariana Van Zeller


Na nacionalnoj geografiji proslog cetvrtka bila poslednja epizoda i mogu da kazem da je odlican dokumentarac, vidim da se snima i druga sezna i to se jedva ceka.
U ovoj prvoj sezoni se bavili, trgovinom droge od Kolumbije do USA... pokazivali kako se pravi sve to, transport. Bilo price i o telefonskim prevarama , trgovinom oruzja iz USA u Meksiko, malo price i o steroidima i bilderima. Meni licno se svidela emisija i ako neko naleti da ima na televiziji ili nadje na netu, nek pogleda.


https://www.imdb.com/title/tt10370750/

Offline coa

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 3007
  • Spol: Muški
  • Lokacija: R'lyeh
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #6 u: Ožujak 12, 2021, 17:55:49 poslijepodne »
pozdravljam temu, sve najbolje.
c/p
I'm thinking the Predator picked up the scorpion because he thought it was a facehugger.

Offline bebapecic

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 417
  • Spol: Ženski
  • Lokacija: Beograd,Srbija
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #7 u: Ožujak 13, 2021, 01:13:32 prijepodne »
A world of calm
https://www.imdb.com/title/tt12777936/
Nesto najbolje sto mi se desilo prosle godine u jeku frustracija,zbunjenosti,anaksioznosti u pandemiji.
Ovo je divno i tako umirujuce da ga treba gledati iskljucivo pred spavanje.Ne zna se sta je bolje:kamera.naracija poznatih glumaca (Mahershala Ali.Idris Elba,Keanu Reeves,Nicole Kidman itd).

Offline NikolaZG

  • Razina 0
  • Postova: 11
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #8 u: Ožujak 13, 2021, 18:14:14 poslijepodne »
Bebapecic hvala na prijedlogu, zvuci jako zanimljivo..

Tkdjr me zanima ako neko zna neki odlican dokumentarac serijal o glazbenicima (pop, rock,...) snimljen zadnje 2, 3 godine, kao i serijal o prirodi koji vam je top.
Hvala

Offline SubsMasta

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 132
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #9 u: Ožujak 13, 2021, 21:02:54 poslijepodne »
Preporuka za Tiger King: Murder, Mayhem and Madness na Netflixu.

Šta sam sve u ovom dokumentarcu vidio.. morate pogledati da biste vjerovali. Samo u Americi.

Online omar little

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 124
  • Lokacija: srbija
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #10 u: Ožujak 13, 2021, 21:43:44 poslijepodne »
https://www.imdb.com/title/tt1157705/?ref_=nv_sr_srsg_7

Hajde da počnem sa ovim - Roman Polanski: Wanted and Desired. Iako je film malo stariji (2008), postoji nekoliko razloga zašto ga sada pominjem: gledao sam ga tek pre nekoliko meseci, u fokusu je jedan od najboljih i najkontroverznijih reditelja svih vremena, film je interesantan i odlično se nadopunjuje sa dokumentarcem koji trenutno pratim - Allen v. Farrow. Polanski je snimio neke uistinu genijalne filmove kao što su Repulsion, Rosemary’s Baby, Chinatown, The Pianist (konačno dobio Oscara), ali je i njegov privatni život izazivao isto toliko pažnje. Od bekstva iz krakovskog geta, progona oca u Mauthausen, smrti majke u Auschwitzu, prelaska u Pariz pa u Hollywood, preko braka sa lepoticom Sharon Tate, njenog ubistva od strane poklonika kulta Charliea Mansona pa do čuvenog pedofilskog skandala sa četrnaestogodišnjom devojčicom zbog kojeg beži u Francusku, Polanski je izazivao punu pažnju medija i javnosti. Film prilično iscrpno prati sudski proces za ovaj poslednje navedeni slučaj i kombinuje ga sa uspehom koji Polanski postiže u filmskoj industriji. Sličan antagonizam se obrađuje i u Allen v. Farrow. U oba slučaja dolazimo do ishodišnog pitanja: Kako u našoj percepciji pomiriti genijalnu umetničku zaostavštinu sa mizernim i prezira dostojnim incidentima njenih stvaralaca? Možda je to lako, a možda uopšte nije moguće. Amerika nudi jednu mogućnost – iako mu preti hapšenje ako kroči na njeno tlo, Polanski je dobio Oscara ili uprkos tome što je nagrađen Oscarom u Americi ga čeka zatvor. Skoro pa jednostavno.

Offline Bon

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 1115
  • Spol: Muški
  • cinik
  • Lokacija: Srem
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #11 u: Ožujak 14, 2021, 18:18:49 poslijepodne »
Ja mislim da su i Chaplina tako ganjali. Neka slična priča. Pa onaj komičar Fatty Arbuckle iz ere crno belog filma. Postoji neki metod u svemu tome pri čemu ne pretendujem na ičiju stranu. Holivud iz šejdi plejs.

Zadnji muzički koji sam odgledao The Ritchie Blackmore Story ://m.imdb.com/title/tt4934296/
Malo je zabolelo sve nas fanove njegovo odsustvo sa prijema Deep Purple u RNR Hall of Fame.

Online omar little

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 124
  • Lokacija: srbija
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #12 u: Ožujak 15, 2021, 11:59:56 prijepodne »
U vezi sa Polanskim situacija je uglavnom jasna. On sam je priznao seksualni odnos "na dobrovoljnoj bazi" sa tada četrnaestogodišnjom Samanthom Gailey. Lakrdija je bilo suđenje koje je usledilo. Chaplin je bio ženskaroš, ali nisam siguran da su ga optuživali za pedofiliju. Njega su Hoover i McCarthy progonili po političkoj osnovi, optužujući ga za komunizam. Za Woodya stvarno ne znam šta da mislim. Kad odgledam ceo dokumentarac pa ću valjda imati kompletniju sliku. Ne deluje mi realno, bar ne za petogodišnju Dylan. Ili bih ja bar želeo da tako bude.

Offline JoxerTM

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 683
  • Spol: Muški
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #13 u: Ožujak 15, 2021, 15:01:44 poslijepodne »
Slažem se da je s Polanskim situacija jasna. Ali ja ću to malo drugačije napisati.
Umjesto da odguli 2-3 godine ćuze, ne'š ti, zapravo ko zna, možda bi bio oslobođen krivnje na kraju, on je zbrisao preko granice i postao heroj Weinsteinu i svim ostalim holivudskim predatorima.

Je li današnja medicina koristi sve što je "pronašao" Josef Mengele koji je također bijegom izbjegao pravdi?
Reći ćeš ali Polanski nikoga nije ubio. Nije. Pa? Nije pitanje šta je neko napravio, nego je li čist pred zakonom.
Ili ćeš reći da je Mengele utekao zato da ga ne ubiju. Uvjeren sam da ga niko ne bi ubio. Zašto? Evo ti drugi slučaj: Shiro Ishii.

Bio sam još mlad pa sam pogledao bebu od Rosemary, ne znajući ništa o autoru.
Kasnije, kad sam izgradio neke stavove, apsolutno ništa od Polanskog nisam pogledao niti ću. Dok god ne plati ceh društvu.
Žao mi je, ali smatram da nečiji talent nikoga ne oslobađa odgovornosti pred sudom.
Ne treba mi za to dokumentarac.

A Chaplin jest bio progonjen i faktički protjeran zbog nikad dokazanih sumnji da je komunist (SAD mu je zabranio ulazak pri povratku iz Britanije).
Nikakve veze nije imalo to što su mu tri žene redom bile 16, 17 i 18 godina, američki sud to nije zanimalo.
Činjenica je ta da je on pao u nemilost zbog lova na vještice vezanog za ideologiju, ali za razliku od Polanskog on nije nigdje utekao zbog izbjegavanja kazne zatvora. Ili ako hoćeš da budem bezobrazniji, zbog izbjegavanja da mu zatvorenici urade isto što je on napravio toj nekoj maloj.

Online omar little

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 124
  • Lokacija: srbija
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #14 u: Ožujak 15, 2021, 18:07:15 poslijepodne »
Citat:
Dopustite da se i ja veselim zasebnoj temi za dokumentarce.
Ali zato jer ih ne gledam.  ;D

Na početnoj stranici kad vidim opa ima novih postova u temi o serijama onako uzbuđen otvorim i dočeka me hladan tuš.  :smfor (2):
Kad krene nova tema, nju ću laganica preskočiti.

Poznato?  ;D

Citat:
on je zbrisao preko granice i postao heroj Weinsteinu i svim ostalim holivudskim predatorima.

Weinstein bi bio Weinstein i bez Polanskog.

Citat:
Reći ćeš ali Polanski nikoga nije ubio. Nije. Pa? Nije pitanje šta je neko napravio, nego je li čist pred zakonom.
Ili ćeš reći da je Mengele utekao zato da ga ne ubiju.

Oprostićeš mi, ali nikada neću replicirati zamišljenom sebi. Kad ljudi znaju šta ću reći i onda mi to tako "izrečeno" poklope, ne bi bilo lepo da im razvejavam tako pažljivo pripremljen scenario.

Citat:
Žao mi je, ali smatram da nečiji talent nikoga ne oslobađa odgovornosti pred sudom.
Ne treba mi za to dokumentarac.

Ne znam da je iko tvrdio drugačije. Pitanje koje se meni nametnulo nakon gledanja se odnosi na moj doživljaj o delu pomenutih autora na koje su isti ti autori bacili senku svojim prestupima u privatnom životu. Ti si to lako rešio odbijanjem da gledaš bilo šta što napravi neko ko nije okajao grehe prema društvu. Legitimno, ali ne mogu svi biti Joxer. Posebno dolazimo u problem kada se prvo zaljubimo u neka dela pa onda shvatimo da su autori zločinci. Teško je sada imati gađenje prema nekim filmovima koje je velikim, između ostalih zaslužnih, načinio i Kevin Spacey. Ili, šta bih sad trebalo da mislim o Nexusu 6 da se ne daj bože ispostavi da je pokojni Hauer bio pedofil? I koliko proizvoda koristimo u svakodnevnom životu, a da je u njihovom osmišljavanju, proizvodnji ili distribuciji učestvovao neko ko nije platio ceh društvu? Sve mi to govori da bi te stvari ipak trebalo odvojiti. Bebe od Rozmari imaju odavno svoj zaseban život gde je ime Polanskog samo potpis.

Citat:
Nikakve veze nije imalo to što su mu tri žene redom bile 16, 17 i 18 godina, američki sud to nije zanimalo.

Ne bi trebalo mešati nazore koji su vladali pre sto godina sa današnjim. Ne poznajem pravo, ali logika mi govori da ako mu je zakonski dopušteno da ih ženi da to tada i nije smatrano za prestup.

Citat:
ali za razliku od Polanskog on nije nigdje utekao zbog izbjegavanja kazne zatvora. Ili ako hoćeš da budem bezobrazniji, zbog izbjegavanja da mu zatvorenici urade isto što je on napravio toj nekoj maloj.

Istine radi, Polanski je ležao na posmatranju u zatvorskoj ustanovi 42 dana (ne znam šta su mu radili, ali se intenzivno plašio da će ga neko od zatvorenika ubiti) i pobegao je kada je proces počeo da se pretvara u farsu koju su oblikovali i mediji i lične sujete i još neki vansudski momenti. Međutim, složiću se da je itekako trebalo da odgovara i istrpi kaznu (koja bi bila sigurno manja nego običnim smrtnicima).

Offline JoxerTM

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 683
  • Spol: Muški
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #15 u: Ožujak 15, 2021, 18:52:01 poslijepodne »
Poznato?  ;D
Pusti moje trenutno stanje svijesti, dostupnosti i manjka interesa za teme koje većina dokumentaraca obrađuje, pa ne znam jesu li mi dosadniji oni ili drame (fikcija).
Tek sam jučer "pripremio" Baristu, ali o tom potom.

Tebi, s obzirom šta sam ti linkao u prethodnom postu, predlažem ovaj:
https://documentaryheaven.com/nightmare-in-manchuria/

Jer na žalost, sa još više detalja i saznanja, ipak je japanski, NHKov dokumentarac nema eng titlove ni eng dub (točnije nije ih imao prije nekoliko godina, možda je netko ipak preveo):

Offline Carmela Soprano

  • TDDCrew Prevoditelj
  • Razina 2
  • *****
  • Postova: 66
  • Spol: Ženski
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #16 u: Ožujak 15, 2021, 20:01:31 poslijepodne »
Preporuka za Tiger King: Murder, Mayhem and Madness na Netflixu.

Šta sam sve u ovom dokumentarcu vidio.. morate pogledati da biste vjerovali. Samo u Americi.
Iz ovog posta mogu da zaključim jedino da na svetu postoji najmanje jedna osoba kojoj se dopada dokumentarac pod ovim imenom i da se emituje na Netflixu, a sumnjam da to interesuje ljude koji ulaze na ovu temu. O čemu se uopšte radi o dokumentarcu? O globalnom zagrevanju, Napoleonovim osvajanjima, lažnom sletanju na mesec, nečemu četvrtom? Zašto je ostavio utisak, zbog čega ga preporučuješ? Zar je toliko teško napisati dodatnih pet-šest reči i učiniti post smislenim? :? ??

Izgleda da ću se na ovim stranama verzirati za dokumentarce mračnijeg sadržaja, ali šta da se radi, em je Netflix postao veoma agresivan na tom polju, em nevoljno otkrivam izvesnu radoznalost za bizarno. Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel je nova četvorodelna Netflixova dokumentarna serija koja oživljava događaj iz 2013. kada je u ozloglašenom hotelu  u L.A, nestala kanadska 21-godišnja studentkinja na proputovanju zapadnom obalom. Poslednje što policija nalazi je četvorominutni snimak sigurnosne kamere iz lifta hotela koji beleži njeno nesvakidašnje i  više nego čudno ponašanje. Snimak objavljuju u nadi da će je neko prepoznati, ali on postaje viralan i kreće potraga mnoštva internet-detektiva za devojkom i činjenicama. Ovo stvara jasne asocijacije na jedan od poznatijih dokumentaraca u poslednje vreme - Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer. I tamo jedan bizaran slučaj postaje opsesija gomile hobi-detektiva; i tamo iščačkaju ponešto korisno, ali se i u tom slučaju postavlja pitanje da li je njihova radoznalost gurala Luku Rocco Magnottu dalje i dublje u zločin. Ovde je to interesovanje Interneta imalo takođe katastrofalne posledice. Iako veoma slabo ocenjena na Imdb-u nalazim da je ovo veoma zanimljiva i zaokružena priča o jednoj inspirativnoj devojci, jednom zloglasnom hotelu, jednom opasnom delu grada, podmukloj bolesti, našoj odgovornosti  čak i kada smo skriveni iza internetske anonimnosti, predrasudama, empatiji, profesionalizmu i ogromnoj crnoj www rupi koja guta one koji je ne shvate ozbiljno.

Ovo je sa teme o serijama, pa ga stavljam ovde da se ne zagubi  ;D pogledala sam seriju isključivo na osnovu ove preporuke i sasvim mi je jasno zašto ima lošu ocenu na IMDB-ju, mada je, po mom mišljenju čak i bolji od većine Netflixovih dokumentarnih serija. Netflix debelo "pati" od hiperprodukcije i jedini true crime dokumentarac koji sam odgledala, a da je uspeo da mi kako-tako drži pažnju je Unsolved mysteries. Jedna epizoda - jedan nerešen slučaj, bez bespotrebne gnjavaže. Većina ostalih true crime serija koje su snimili je komotno mogla stati u jednu epizodu ovog serijala, uključujući i Cecil hotel. Nemam pojma da li je to stvar moje percepcije ili u Netflixu ne znaju kako da iskoriste materijal koji imaju, ali nigde nisam videla da se na neko "krupno" pitanje koje iskrsne u određenoj priči daje pokušaj rešenja problema. Primer iz ovog dokumentarca: videli smo momka kome je život uništen jer ga je neka dokona budala na internetu optužila za ubistvo bez ikakvih dokaza. To smo videli u obliku njegove izjave kako mu je život uništen i kraj. Kao da je bilo teško odvojiti pet minuta za debatu o tome kako rešiti problem toksične internet kulture "detektiva amatera". Još jedan primer tog površnog doticanja problema samo da bi se prostor posle ispunio nevažnim sitnicama je njihova mini serija How to fix a drug scandal; serija o narkomanki koja je radila u laboratoriji u kojoj se radi ispitivanje dokaza i koja je krala enormne količine droge iz laboratorije za svoje potrebe. Tri sata svi melju o tome kako je sistem loš, a nismo čuli ni jedan jedini predlog kako da ga popravimo.
Nakon gotovo svakog njihovog dokumentarca se osećam nekako prevareno (i to ako uopšte uspem da se nateram da pogledam celu seriju).
Fun fact vezana za Cecil: ovaj hotel je poslužio kao inspiracija za "ukleti hotel" Cortez iz pete sezone Američke horor priče.
Bože, daj mi strpljenja, ali odmah!

Online omar little

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 124
  • Lokacija: srbija
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #17 u: Ožujak 15, 2021, 21:54:04 poslijepodne »
Citat:
Ovo je sa teme o serijama, pa ga stavljam ovde da se ne zagubi  ;D pogledala sam seriju isključivo na osnovu ove preporuke i sasvim mi je jasno zašto ima lošu ocenu na IMDB-ju, mada je, po mom mišljenju čak i bolji od većine Netflixovih dokumentarnih serija. Netflix debelo "pati" od hiperprodukcije i jedini true crime dokumentarac koji sam odgledala, a da je uspeo da mi kako-tako drži pažnju je Unsolved mysteries. Jedna epizoda - jedan nerešen slučaj, bez bespotrebne gnjavaže. Većina ostalih true crime serija koje su snimili je komotno mogla stati u jednu epizodu ovog serijala, uključujući i Cecil hotel. Nemam pojma da li je to stvar moje percepcije ili u Netflixu ne znaju kako da iskoriste materijal koji imaju, ali nigde nisam videla da se na neko "krupno" pitanje koje iskrsne u određenoj priči daje pokušaj rešenja problema. Primer iz ovog dokumentarca: videli smo momka kome je život uništen jer ga je neka dokona budala na internetu optužila za ubistvo bez ikakvih dokaza. To smo videli u obliku njegove izjave kako mu je život uništen i kraj. Kao da je bilo teško odvojiti pet minuta za debatu o tome kako rešiti problem toksične internet kulture "detektiva amatera". Još jedan primer tog površnog doticanja problema samo da bi se prostor posle ispunio nevažnim sitnicama je njihova mini serija How to fix a drug scandal; serija o narkomanki koja je radila u laboratoriji u kojoj se radi ispitivanje dokaza i koja je krala enormne količine droge iz laboratorije za svoje potrebe. Tri sata svi melju o tome kako je sistem loš, a nismo čuli ni jedan jedini predlog kako da ga popravimo.
Nakon gotovo svakog njihovog dokumentarca se osećam nekako prevareno (i to ako uopšte uspem da se nateram da pogledam celu seriju).
Fun fact vezana za Cecil: ovaj hotel je poslužio kao inspiracija za "ukleti hotel" Cortez iz pete sezone Američke horor priče.

Itekako si u pravu. Generalno je zamisao o dokumentarcu u nastavcima vrlo problematična. Poenta je u zaradi i pretpostavljam da četiri tanke epizode donesu više novca od jedne dobre. Konkretno u Cecilu ima gomila suvišnog. Priča o samom hotelu i imidžu ukletog koji ga prati je nebitna za događaj koji se opisuje, Skid Row kao zloglasni deo LA tek veze nema sa onim što će se dogoditi, pa preispitivanja oko autentičnosti snimka iz lifta... Svemu tome je posvećeno mnogo prostora i sve su to zavlačenja gde se gubi vreme, ali očigledno i ubiraju pare. S druge strane bipolarni poremećaj nesrećne devojke, šteta koju nanose detektivi za tastaturom, pa čak i pravi policijski posao kao kontrast ovom amaterskom su se jedva i nametnuli kao teme. Međutim, da su to učinili, došli bismo do filma koji ne nudi baš ništa više u odnosu na Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer koji sam pomenuo, a koji takođe obiluje suvišnim. Moj problem sa dokumentarcima uopšte je što me najčešće opčinjava ono što ja izvlačim kao bitno i zanimljivo, a nisam siguran da je to bila i namera autora pa sam i ovde uhvatio sebe da preispitujem neke svoje postupke što na netu, što u realnosti. Što se tiče debate o rešenjima, mislim da im to ne mora biti cilj. Debata započinje filmom, a mi je nastavljamo po svom nahođenju. Što se mene tiče, dovoljno je da me podstakne na razmišljanje. A opet, možda i grešim. Možda bi stvarno trebalo zakucati na prave adrese i zapitati kako se otarasiti ludaka na Internetu i zašto ništa ne čine iako bi, verovatno, i mogli.

Offline Bon

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 1115
  • Spol: Muški
  • cinik
  • Lokacija: Srem
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #18 u: Ožujak 16, 2021, 00:10:18 prijepodne »
Lažni dokumentarci su propaganda. Meni treba cirka 5 minuta da provalim takve. MO im je isti. Prave ih trenirani majmuni. Valjda ima neka škola za treniranje majmuna. Etičke nakaze. Aj da ne ostanem nedorečen tajne službe se služe njima za provođenje određene agende.
Negde su skapirali, ti idioti iz službi, da ljudi veruju dokumentarnoj formi pa su principom reverse engineiring krenuli sa masovnom proizvodnjom  tog smeća.
Velike pare su u tome.
Prodaju narodu neke svoje "istine" fuj


Online omar little

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 124
  • Lokacija: srbija
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #19 u: Ožujak 18, 2021, 19:23:47 poslijepodne »

Pusti moje trenutno stanje svijesti, dostupnosti i manjka interesa za teme koje većina dokumentaraca obrađuje, pa ne znam jesu li mi dosadniji oni ili drame (fikcija).
Tek sam jučer "pripremio" Baristu, ali o tom potom.

Tebi, s obzirom šta sam ti linkao u prethodnom postu, predlažem ovaj:
https://documentaryheaven.com/nightmare-in-manchuria/

Pogledao. Priznajem da za ovo nisam znao. Znao sam za zverstva po Manchuriji, ali za Unit 731 i Shirō Ishiija nikad ranije nisam čuo. Da li je to zato što su se Ameri potrudili da se ne larma mnogo o tome ili je meni Daleki istok predaleko nije više ni naročito bitno. U svakom slučaju, više i nije tajna da su se i Ameri i Rusi otimali za nemačke (a ovde je vidljivo i japanske) naučnike bez obzira na njihov sramni angažman tokom WWII. Stradali su samo oni neupotrebljivi, dakle sadisti bez posebnih znanja i veština. Glavni utisak filma mi je da su ove kasape i krvoloke američki naučnici nazivali japanskim kolegama. Divim se esnafskim doživljajima sveta sa kojim se vrtimo. Oni van raznoraznih esnafa mogu samo kao ovce da ponavljaju izanđale fraze kao što su "Pravda je spora, ali dostižna" ili "Ima Boga" i slične budalaštine.
Što se tiče primene ovih saznanja na slučaj Polanskog i sličnih... Ne bih išao tako daleko. Prvenstveno zbog činjenice da se "naučni stvaralački rad" Shirō Ishiija temelji na zločinu, dok stvaralaštvo Polanskog ima isključivo umetnički (manje-više) pristup i nema veze sa onim što je on činio van filmskog seta. Ipak, poštujem tvoj stav da ga prezreš i kao stvaraoca dok ne okaje svoje grehe, pa čak i ako mu drugi oproste (to je učinila i njegova žrtva pre dvadesetak godina).

Offline bebapecic

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 417
  • Spol: Ženski
  • Lokacija: Beograd,Srbija
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #20 u: Ožujak 19, 2021, 00:19:29 prijepodne »
Planet of the Humans
Da li se slazete da je Majkl Mur preterao s kontraverzom u ovom filmu?Da su mu podaci zastareli i tendevciozni?
Kao da ga je platila industrija fosilnih goriva.I da je izgubio kredibilitet ovim filmom koji je i bio prilicno upitan.
Steta,nekad je bio ostar,duhovit (istinu govoreci :uvek je to bilo senzacionalisticki).
S druge strane dosta ljudi odobrava ovaj film i zastupa negde tezu da je za spas Zemlje od zagadjenja kontrola populacije (sto mi izgleda,ono bas fasisticki :smfor (8):)

Offline Bon

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 1115
  • Spol: Muški
  • cinik
  • Lokacija: Srem
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #21 u: Ožujak 19, 2021, 00:44:50 prijepodne »
Majkl Mur je jedna budaletina. Verujem da je sad već prilično bogata budaletina.

Ovo o japanskim zločinima sam gledao ne znam tačno je li baš taj doku,
Koliko se sećam akcenat je bio na etičkim i moralnim aspektima upotrebe tako dobijenih medicinskih podataka. Ako me pamćenje ne vara neka suđenja su sprovedena u rusiji posle rata. Jedinica  731 se bavila medicinom mengele style. In vivo vivisekcije, testiranje hemijskog i biološkog oružja na kineskim ljudima..

Offline monsep

  • Razina 0
  • Postova: 1
  • Spol: Muški
  • Lokacija: beograd
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #22 u: Ožujak 20, 2021, 11:29:48 prijepodne »
Ko voli trke formule 1 preporucujem  Formula 1 Drive to Survive . Zabavno, na momente i dirljivo, pun pogodak.Strani kritičari su "Drive to survive" nazvali i rijalitijem, i dokumentarcem, i sapunskom operom, odnosno "španskom serijom" smeštenom u svet sporta. I nije da nisu u pravu.

Offline hyde_sb

  • TDDC
  • *****
  • Postova: 7219
  • Spol: Ženski
  • Ja sam se dovoljno namorala.
  • Lokacija: SB
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #23 u: Ožujak 20, 2021, 12:33:25 poslijepodne »
Ko voli trke formule 1 preporucujem  Formula 1 Drive to Survive . Zabavno, na momente i dirljivo, pun pogodak.Strani kritičari su "Drive to survive" nazvali i rijalitijem, i dokumentarcem, i sapunskom operom, odnosno "španskom serijom" smeštenom u svet sporta. I nije da nisu u pravu.

https://www.prijevodi-titlovi.org/forum/index.php?topic=1496.0
https://www.prijevodi-titlovi.org/serije/prikaz/576/formula-1-drive-to-survive

Offline DOKILE

  • Razina 2
  • ***
  • Postova: 65
  • Spol: Muški
  • Lokacija: ZEMUN
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #24 u: Ožujak 28, 2021, 07:29:32 prijepodne »
            Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills (1996),https://www.imdb.com/title/tt0117293
            Paradise Lost 2: Revelations (2000),https://www.imdb.com/title/tt0239894
            Paradise Lost 3: Purgatory (2011),https://www.imdb.com/title/tt2028530

Predobar dokumentarac,iz tri dela,o kultnom ubistvu decaka u Zapadnom Memfisu....jako teska i mucna prica...vredi pogledati....

Offline godm

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 403
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Porto Re
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #25 u: Ožujak 28, 2021, 11:19:41 prijepodne »
Razočaranje serijom The lost pirate kingdom. Dokumentarna o crnobradom i ostalim piratima.
Ostavlja mi utisak površne obrade priče a kompjuterska animacija na razini C produkcije.
Preporuka za gledanje samo velikim fanovima piratstva.
da su virus nazvali Hajduk ne bi nikad ušao u  Evropu

Online omar little

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 124
  • Lokacija: srbija
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #26 u: Ožujak 29, 2021, 18:06:17 poslijepodne »
            Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills (1996),https://www.imdb.com/title/tt0117293
            Paradise Lost 2: Revelations (2000),https://www.imdb.com/title/tt0239894
            Paradise Lost 3: Purgatory (2011),https://www.imdb.com/title/tt2028530

Predobar dokumentarac,iz tri dela,o kultnom ubistvu decaka u Zapadnom Memfisu....jako teska i mucna prica...vredi pogledati....

Iako je HBO preko ovih dokumentaraca prvi pokrenuo priču, ja bih ipak pre preporučio West of Memphis iz 2012. koji ceo događaj sažima u kraću i jezgrovitiju verziju. Takođe, HBO sve vreme traži pravog krivca (dakle, nije u pitanju kultno ubistvo) pa u toj misiji i veoma paušalno optužuju neke nevine ljude, a West of Memphis ipak dolazi na gotovo i ta vrsta zaletanja i izletanja mu nije potrebna. Mada, kad se uvučete u priču (a lako je), pretpostavljam da je vrlo realno da odgledate sve što možete pronaći o događaju koji je prestravio Ameriku, a zatim podigao i ogroman broj i zvezda i običnih ljudi u podršci nevino optuženim i osuđenim mladićima.

Offline DOKILE

  • Razina 2
  • ***
  • Postova: 65
  • Spol: Muški
  • Lokacija: ZEMUN
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #27 u: Ožujak 30, 2021, 00:51:35 prijepodne »
                  The Central Park Five (2012)
                  https://www.imdb.com/title/tt2380247
  Odlican dokumentarac,dugo sam cekao na prevod....radnja dokumentarca se odnosi na 1989 godinu, i napadu na belu zenu,dzogerku u Central Parku,za koji su optuzeni pet belih i latino decaka,uzrasta od sest do trinaest godina...dosta dobar dokumentarac...

Offline DOKILE

  • Razina 2
  • ***
  • Postova: 65
  • Spol: Muški
  • Lokacija: ZEMUN
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #28 u: Travanj 01, 2021, 13:01:40 poslijepodne »
             Standard Operating Procedure (2008)
                        https://www.imdb.com/title/tt0896866
 Dobar dokumentarac,o tehnikama za mucenje i ispitivanje zatvorenika u zatvoru Abu Graib,u Iraku,koju su,uz odobrenje americke Vlade primenjivali ispitivaci...vredi pogledati.....

Offline World92

  • Razina 2
  • ***
  • Postova: 64
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Beograd
Odg: Samo za dokumentarce
« Odgovori #29 u: Travanj 02, 2021, 11:34:58 prijepodne »
Apocalypse: Hitler Takes on the West (2021)

Takodje dokumentarac koji se emitovao na nacionalnoj geografiji, ima svega 3 epizode i meni se svidelo. Uglavnom pokazuje napad Nemacke na Francusku 1940 godine, osvajanje teritorija i na kraju pokazuju pad Berlina i smrt onih finih cika koji su zapoceli sve to ( ovo fini je sarkasticno receno )