Prevoditeljska pravila pročitajte ovdje.
Listu najnovijih prijevoda možete pogledati ovdje.
Kako do titla? Pročitajte ovdje.

Autor Tema: Windows  (Posjeta: 199339 puta)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline alfred

  • Razina 2
  • ***
  • Postova: 51
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Windows
« Odgovori #240 u: Listopad 23, 2018, 13:06:38 poslijepodne »
Hvala na pomoći ali otkrio sam problem.
Naime zadnji put sam gledao zdravlje diska sa HDD Sentinelom prije 3 dana i bilo je sve ok a jučer nisam gledao prije nego sam napisao post tek poslije i imam što vidit.Zdravlje diska na 52 posto.Znači krepava disk ubrzano i moram na reklamaciju a ona vrijedi još 9 dana.Bit će 2 godine koliko je izdržao Toshibin disk.Zbilja malo.
Poz

Redmi Note 2 with Tapatalk

Series Rules

Offline Bon

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 1115
  • Spol: Muški
  • cinik
  • Lokacija: Srem
Odg: Windows
« Odgovori #241 u: Listopad 23, 2018, 15:04:42 poslijepodne »
Možda je to tačno ali ja bi rekao i da je desetka doživela debakl. Makar po pisanju ljudi.

Nego sam nešto isto čitao sinoć i pomislio da ti problem možda potencijalno pravi defender.
To što ne možeš da otvoriš  možda se smatra nekim ilegalnim ili potencijalno štetnim sadržajem.
Trebalo bi možda izuzeti.
Koliko se sećam to čak ne može ni da se isključi na desetki
« Zadnja izmjena: Listopad 23, 2018, 15:07:28 poslijepodne od Bon »

Offline alfred

  • Razina 2
  • ***
  • Postova: 51
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Windows
« Odgovori #242 u: Listopad 23, 2018, 16:25:25 poslijepodne »
Ma defender mi je iskopčan tako da nije to.99posto je disk jer neke video dat.tj epizode neda ni obrisati jer su već alocirane na drugo mjesto i explorer ih ne može naći

Redmi Note 2 with Tapatalk

Series Rules

Offline Bon

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 1115
  • Spol: Muški
  • cinik
  • Lokacija: Srem
Odg: Windows
« Odgovori #243 u: Listopad 23, 2018, 22:34:45 poslijepodne »
Linux možeš dići live sesiju bez instalacije ja sam neki Ubuntu dizao sa dvd kad mi je bio onomad riknuo hard.
Možeš njime isprebacivati ako ti je nešto bitno da spaseš.
Ako je još tu ;)

Offline godm

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 403
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Porto Re
Odg: Windows
« Odgovori #244 u: Listopad 24, 2018, 01:23:06 prijepodne »
Možda je to tačno ali ja bi rekao i da je desetka doživela debakl. Makar po pisanju ljudi.

Nego sam nešto isto čitao sinoć i pomislio da ti problem možda potencijalno pravi defender.
To što ne možeš da otvoriš  možda se smatra nekim ilegalnim ili potencijalno štetnim sadržajem.
Trebalo bi možda izuzeti.
Koliko se sećam to čak ne može ni da se isključi na desetki

Nisam neki znalac iz informatike ali evo nekoliko saznanja o windowsima. Do pred malo imao sam sedmicu a sada desetku pa evo moji utisci.
1. ne može se poreći da je desetka jednostavno najbolja,najbrža i najpouzdanija verzija
2. sedmica je tako dobra i ljudima se teško odlučiti na tako veliku promjenu i preći na desetku. I meni je ispočetka bila malo čudna nakon deset godina korištenja sedmice.
( desetka ima promjenjen izgled i donekle funkcije izbornika a ljudima se je lakše koristiti poznati sučeljem)
3. sedmica je imala zadnju nadogradnju početkom 2015.godine
4. ljudi ne vole prisilne nadogradnje što desetka radi
5. jedan od najvažnijih razloga što ljudi pljuju po desetki i ostaju na sedmici je taj što neke programe i aplikacije koje su koristili na sedmici ne mogu na desetki.
    I meni se je dešavalo da mi pokazuje kod nekog skidanja " nije kompaktibilno".
Evo jednog primjera: instalacija subtitle workshop " nije kompaktibilno" sa desetkom . Napravim onaj prvi dio download pa nakon toga  instaliranje ne ide.
Treba napraviti ovo: kad se napravi download i dobije ona prva ikona. Na nju kliknuti desnim klikom i pronaći opciju da je kompaktibilno sa sedmicom , nakon toga open as administrator i napraviti instalaciju. Na taj način PC odnosno aplikacija prepoznaje sedmicu a otvaraš na desetki.
Pretpostavljam da je moguće i druge programe na sličan način instalirati, ne znam ali meni je uspjelo sa subtitle workshop.
Zaključak: ljudi teško prelaze na desetku iz razloga nemogućnosti skidanja nekih aplikacija koje koriste na sedmici i ne žele mjenjati poznato sučelje koje isto koriste godinama..
Evo to je moje skromno mišljenje o windowsima ,sa kojim se ne morate složiti, ali takav je moj dojam običnog korisnika a ne informatičara.





da su virus nazvali Hajduk ne bi nikad ušao u  Evropu

Offline coa

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 3007
  • Spol: Muški
  • Lokacija: R'lyeh
Odg: Windows
« Odgovori #245 u: Listopad 24, 2018, 08:15:24 prijepodne »
sve je to ok kad imas probleme sa desetkom u kucnoj varijanti. ali kad imas probleme u poslovnom okruzenju a ticu se sertifikata, printera, antivirusa, apdejta... e tu se desetka moze samo sagnut sedmici.
povuce apdejt sama od sebe iako podesis drugacije-serverski i sjebe ti OS. iz microsofta ti kazu da ce poradit na tome problemu i da im je to neocekivano, to ne moze.
da li vam je ova informacija bila korisna? naravno da nije, ef ju majkrosofte.
mrceni difender, moze tornado proc pored njega nece ga vidjet, ubijes se da ga maknes, maknes ga, on se nekim cudom vrati. itd, itd...
ne kazem da nema zajebancija na sedmicu, ali miran sam bio dok nijesmo desetke ubacili. svako malo problem. no, to each his own...
c/p
I'm thinking the Predator picked up the scorpion because he thought it was a facehugger.

Offline slaks

  • TDDCrew Prevoditelj
  • Razina 2
  • *****
  • Postova: 76
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Srbija
Odg: Windows
« Odgovori #246 u: Listopad 24, 2018, 08:51:03 prijepodne »
Problem sa prelaskom na Win10 je isti onaj koji je bio i sa prelaskom sa XP na 7, pa se na kraju desilo.  Win 10 je sada star već tri ili više godina, ako se dobro sećam, izašao je 2015. godine ili tako nešto. I trenutno ga koristi preko 50% svih Win korisnika, što znači da je najpopularniji.

Što se tiče kompitabilnost ovo je besmisleno govoriti, a kamo li pisati, jer su svi programi kompitabilni. A što se tiče SW i to najstarije verzije 2.51, u potpunosti je kompitabilna, tako da ne znam o čemu ovde pojedinici pišu.

Ono što je problem sa Win10 nije ništa od navedeno već isključio problem sa privatnošću i reklamama.  A neki idu toliko daleko da kažu je je postao jedan veliki spyware.

Offline godm

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 403
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Porto Re
Odg: Windows
« Odgovori #247 u: Listopad 24, 2018, 11:47:33 prijepodne »
Nažalost to je neminovno , nema privatnosti , sve o nama znaju , a biti će sve gore i gore.
Što se tiče SW verzija 6.0 b samo sam napisao što se je meni dogodilo, a puno njima isto tako ,jer su pisali po forumima.
Sva sreća da ima ljudi koji su i objasnili što uraditi po tom pitanju.
da su virus nazvali Hajduk ne bi nikad ušao u  Evropu

Offline Bon

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 1115
  • Spol: Muški
  • cinik
  • Lokacija: Srem
Odg: Windows
« Odgovori #248 u: Listopad 24, 2018, 12:00:05 poslijepodne »
Ne bi rekao da je pretekao sedmicu još according to Net Market Share

ali nije ni bitno. Desetka vuče značajno više resursa.
Ja mislim da sam negde pročitao takođe da se dosta gejmerske zajednice seli na Linux baš iz tih razloga.
A Google ima novi stari Chrome os vidim da su ga ugradili na nove tablete.

Offline slaks

  • TDDCrew Prevoditelj
  • Razina 2
  • *****
  • Postova: 76
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Srbija
Odg: Windows
« Odgovori #249 u: Listopad 24, 2018, 12:33:10 poslijepodne »
Ne bih da započinjemo neka glupu raspravu na ovu glupu temu, ali...  ;D


-Koristi više memorije zato što više procesa radi u pozadini.
-Statistika je nameštajuća kategorije, recimo pogledaj ovde: http://gs.statcounter.com/windows-version-market-share/desktop/worldwide
 Inače ja to gledam po sebi i okruženju, ne znam nikog ko i dalje koristi Win7, a bavim se računarima i opremom, tako da sam u dodiru sa tim svaki dan.
-I ako bih želeo da je istina da gejmeri masovno prelaze na Linux, to je malo verovatno. Mada sam ja jedan od takvih  :smfor (6):



Offline Bon

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 1115
  • Spol: Muški
  • cinik
  • Lokacija: Srem
Odg: Windows
« Odgovori #250 u: Listopad 24, 2018, 12:51:00 poslijepodne »
Pa dobro to je i logično novi laptop ili desktop svejedno koji uzmeš verovatno ima 10ku.
Stari hardver zamenjuje novi pa tako i OS..

Offline godm

  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 403
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Porto Re
Odg: Windows
« Odgovori #251 u: Listopad 24, 2018, 12:51:49 poslijepodne »
Ima li razlike između žene i bilo kojeg windowsa - nema.
Mora biti kompaktibilna da bi ostali zajedno, stalno nešto pita a ja odgovaram ne, ne možeš ugasiti tako brzo , kod PC bar ima %.
Na kraju  isto možeš odlučiti da li ide u sleep mode, da li ju restartaš ili shut down. :smfor (24):
da su virus nazvali Hajduk ne bi nikad ušao u  Evropu

Offline Aky

  • Razina 0
  • Postova: 1
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Windows
« Odgovori #252 u: Studeni 23, 2018, 08:32:53 prijepodne »
Ovaj windows 10 je nužno zlo. Ako ne prođeš na njega izgubit ćeš podršku, a ako prođeš pola toga ne radi kako spada. Samo kad pogledaš Settings panel sve je napravljeno na pola, ali oni forsiraju prelazak na windows 10. Mnogi gejmeri se žale na windows 10 i većina ih je na windows 7, ali i oni će morati kad tad proći

Offline TanCo

  • Razina 0
  • Postova: 15
  • Spol: Muški
  • Lokacija: CherryLand
Odg: Windows
« Odgovori #253 u: Studeni 24, 2018, 23:35:35 poslijepodne »
There is no free lunch!

W10 je bio "besplatan" za sve korisnike W7. Sada M$ planira naplaćivati premium podršku!

Offline Gavranko

  • Razina 1
  • *
  • Postova: 35
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Hrvatska
Odg: Windows
« Odgovori #254 u: Studeni 27, 2018, 21:34:36 poslijepodne »
Mislim da se to odnosi na firme. Za kućne korisnike, a i veći dio poslovnih je i dalje besplatno. Kao i onaj sustav pretplate o kojem su pričali, to još neće zaživjeti što se OS-a tiče. Office je već druga priča, ali i tu još uvijek nisu prešli samo na sustav pretplate.

Offline bf1947(1)

  • TDDCrew Prevoditelj
  • Razina 3
  • *****
  • Postova: 987
  • Spol: Muški
  • ובכל זאת זה זז
  • Lokacija: Vanuatu
Odg: Windows
« Odgovori #255 u: Prosinac 10, 2018, 20:43:43 poslijepodne »
Može li se isključiti update na Win10?
Ja nikako ne uspjevam

U win10 može ali do 35 dana. Ako hoćeš na neodređeno evo pomoći. Ovaj mali alat čuda radi :)

https://greatis.com/blog/stopupdates10
If two people always agree, one of them is unnecessary

Offline dean.winchester

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 591
  • Spol: Muški
  • I don't care much for apologies.
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Windows
« Odgovori #256 u: Siječanj 10, 2019, 17:23:36 poslijepodne »
Koji program preporucujete za konvert videa iz antickog AVI formata u MKV ili MP4, ne mogu AVI pokrenuti na TV-u, a imam podrsku i za HEVC na TV-u. Slabiji je kvalitet, tankih 480p, ostavio bih i tako, probao sam sa AnyVideo i AVS, ali mi tako puno više zauzima novi video.
Reality is almost always wrong.

Offline bilja

  • TDDC
  • *****
  • Postova: 5057
  • Spol: Ženski
  • cica ubica :)
  • Lokacija: Cicely, Alaska
Odg: Windows
« Odgovori #257 u: Siječanj 10, 2019, 17:33:26 poslijepodne »
Ovo će najverovatnije Bon znati.  ;D

Offline faks86

  • ΤDDCrew
  • *****
  • Postova: 4341
  • Spol: Muški
Odg: Windows
« Odgovori #258 u: Siječanj 10, 2019, 17:40:59 poslijepodne »
Probaj sa Handbrakeom.

Sent from Tapatalk


Offline JoxerTM

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 683
  • Spol: Muški
Odg: Windows
« Odgovori #259 u: Siječanj 10, 2019, 19:13:26 poslijepodne »
Handbrake ako će rekompresirat u AVC ili HEVC. Ili umjesto njega AVIdemux ako handbrake djeluje prekomplicirano.
Kad je o rekompresiji riječ, ono, kad postoji samo 78683458763453 TB rip jer nekima treba svaka točka bit ko na master kopiji, pa normalni ljudi moraju to skidat i zbijat na nešto normalnije valja spomenuti ovaj link:
http://www.rokoding.com/index.html

Ako treba samo izmijenit prastari format u mkv brzinski i bez ikakve rekompresije onda Mkvtoolnix: https://mkvtoolnix.download/

Offline Bon

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 1115
  • Spol: Muški
  • cinik
  • Lokacija: Srem
Odg: Windows
« Odgovori #260 u: Siječanj 11, 2019, 05:41:58 prijepodne »
Ja koristim mediacoder. Buško koristi format Factory to je nešto otprilike za ljude koji ne znaju mnogo o obradi
 U suštini svi ti programi koriste ffmpeg. Ovo ostalo je samo šareni GUI.  SAD oko konkretne konverzije stavi jednaku rezoluciju isti framerate kao originalni video. Video meti avc odnosno h264 a audio aac. Bitrate videa 1200 recimo. Audio bitrate 128. Kad uneses sve parametre neće biti prevelik izlazni fajl. Aspekt takodje isti kao ulazni fajl.

Sent from my GT-S7582 using Tapatalk


Offline Bon

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 1115
  • Spol: Muški
  • cinik
  • Lokacija: Srem
Odg: Windows
« Odgovori #261 u: Siječanj 11, 2019, 06:00:56 prijepodne »
Ali nemoj očekivati neki poseban rezultat. XviD je stvar proslosti. Mada se i on stalno unapredjuje. A da kontejner nije toliko bitan ovim novim uredjajima moz mp4 moz mkv vjerovatno može i AVI ili mov. Ako su neke serija: li filmovi u pitanju bolje skini  druge :)

Sent from my GT-S7582 using Tapatalk


Offline dean.winchester

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 591
  • Spol: Muški
  • I don't care much for apologies.
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Windows
« Odgovori #262 u: Siječanj 12, 2019, 00:26:14 prijepodne »
To su neki moji stari video klipovi, ciji format AVI ne mogu pokrenuti ovi noviji TV-ovi, pa mislim samo to da prebacim u noviji format, MKV najvjerovatnije. Pokusati cu sa ovim sto ste mi naveli ovdje, sa ova dva sam sto sam vec radio, izlazni fajl bude 2x veci od regularnog AVI-ja, a znam da su npr. epizode serija iznosile 350mb u AVI, a oko 200 MP4 ili MKV.
Reality is almost always wrong.

Offline faks86

  • ΤDDCrew
  • *****
  • Postova: 4341
  • Spol: Muški
Odg: Windows
« Odgovori #263 u: Siječanj 12, 2019, 00:39:32 prijepodne »
Mislis manji 2 puta. x264 ima vecu kompresiju od Xvida. ;D

Sent from Tapatalk


Offline JoxerTM

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 683
  • Spol: Muški
Odg: Windows
« Odgovori #264 u: Siječanj 12, 2019, 00:50:42 prijepodne »
Ako su neke serija: li filmovi u pitanju bolje skini  druge :)
S ovim se potpuno slažem. Baš sam nedavno poskidao cijelog Sharpe-a u 1080p jer stari ripovi su jadni i nikakvi bili. Trebalo je iza toga malo poštelit titlove, ali ne'š ti problema.

Offline Bon

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 1115
  • Spol: Muški
  • cinik
  • Lokacija: Srem
Odg: Windows
« Odgovori #265 u: Siječanj 12, 2019, 01:16:50 prijepodne »
OK je XviD ali za SD. Npr Rusi rade torent SD u XviD a720p i full HD u avc. Ja sam dosta radio XviD zbog rezanja. Fora za mali fajl i dobar kvalitet je u 2pass metodi. Zahteva malo više vremena ali na kraju se dobije OK rezultat. Ja sam spuštao bitrate  videa na 904 i za audio birao mpeg 96kb 48000. Za 720x404. To je oko 1000kb ukupno uopste ne bude velik fajl

Sent from my GT-S7582 using Tapatalk


Offline jago

  • Razina 0
  • Postova: 1
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Osijek
Odg: Windows
« Odgovori #266 u: Veljača 13, 2019, 00:06:55 prijepodne »
Koristim windows 8.1pro razlikuje se od obične osmice po tome sto start možeš otvoriti kao i na sedmici a možes kao i na običnoj osmici

Offline JoxerTM

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 683
  • Spol: Muški
Odg: Windows
« Odgovori #267 u: Veljača 13, 2019, 16:26:04 poslijepodne »
Misliš, po tome se razlikuje od Windows Phonea, operativnog sustava koji je toliko dobar da ga je i sam Microsoft napustio.

Offline coa

  • TDDCrew VIP
  • *****
  • Postova: 3007
  • Spol: Muški
  • Lokacija: R'lyeh
Odg: Windows
« Odgovori #268 u: Ožujak 06, 2019, 08:53:21 prijepodne »
znam da se pisalo, ali lijen sam jebi ga...
dakle, dobavih neki polovni laptop, win7 instalirao a kako sam na prethodni imao xp koji sam koristio samo radi nekih programa koji su radili jedino na pomenuti os, sad ti isti naravno nece na sedmicu. e sad, bitan mi je jedino sw. poskidao sam stare, nove verzije ali svaka puca pri instalaciji.
koju da skinem? je li do kodeka? nemam ih instalirane, vlc korisitm - pa vjerovatno ima neke svoje integrisane.
hvala.
c/p
I'm thinking the Predator picked up the scorpion because he thought it was a facehugger.

Offline groznim84

  • TDDCrew User
  • *****
  • Postova: 614
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Beograd
Odg: Windows
« Odgovori #269 u: Ožujak 06, 2019, 09:10:30 prijepodne »
Ja koristim SW 2.51 verziju i radi bez problema na 7ci... Mozda radi i neka novija verzija nisam probao.