• Studeni 13, 2018, 19:30:56 poslijepodne

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Autor Tema: Što se čita?  (Posjeta: 9165 puta)

romanija i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Alekma

• Razina 0
  • Spol: Muški
Odg: Što se čita?
« Odgovori #90 u: Siječanj 04, 2018, 14:20:20 poslijepodne »

Klaus Theweleit Muške fantazije  Idavač Zagreb: GZH. Tucker 1983

Izvrsna sociološka studija  u cetiri toma. Bavi se analizom muških fantazija sa aspekta musko-ženskih odnosa, sa kompletnim presekom tadašnjeg stanja u nemačkom filmu, pozorisštu, književnosti, likovnoj umetnosti.

Remek delo. Sva četiri toma, su bogato opremljena fotografijama.

Offline ivanmarko77

• Razina 1
  • *
« Odgovori #91 u: Siječanj 04, 2018, 15:06:09 poslijepodne »
Upravo sam pročitao Dama s kamelijama od Aleksandra Dime mladjeg. Mala knjiga ali obrađuje člni mi se dosta značajnu i tešku temu. Radi se o ljubavi mladića iz čestite i ugledne porodice i prelepe kurtizane. Da li je takva ljubav moguća i održiva s obzirom na uticaj sredine i društva a i same porodice. Da li je moguće da se iskupe gresi iz prošlosti žrtvovanjem te ljubavi...? Roman je dobar, mada mu fali čini mi se još likova, bogatija fabula...

Offline astanisa

• Razina 1
  • *
« Odgovori #92 u: Siječanj 09, 2018, 17:36:14 poslijepodne »
Upravo sam počeo da čitam, po preporuci, roman: "Kafka na obali mora" od japanskog pisca Haruki Murakamija. Uporedo čitam "Čuvarkuće" i najbolje japanske priče xx veka: "Veština senčenja".

Offline koya979

• Razina 0
« Odgovori #93 u: Siječanj 12, 2018, 20:31:35 poslijepodne »
Dopler, Erlend Lu, nije opsirna a jako dobra

Odlicna je i Never let me go od Kazua Ishigura, sjajna knjiga, a i dobio je Nobelovu nagradu prosle godine

Offline ivanmarko77

• Razina 1
  • *
« Odgovori #94 u: Siječanj 16, 2018, 16:24:17 poslijepodne »
Upravo sam pročitao "Crnu lalu" od Aleksandra Dime (oca), kraći roman, čita se skoro u jednom dahu, vrlo zanimljiv. Nešto slično kao Grof Monte Kristo, samo mnogo manje po obimu, a malo se nauči i o Holandiji toga doba. Lepa zabava za ove zimske dane.

Offline Cathy333

• Razina 1
  • *
  • Spol: Ženski
« Odgovori #95 u: Siječanj 19, 2018, 12:57:26 poslijepodne »
Pročitala Ciganin, ali najljepši od Kristiana Novaka, trenutno čitam Irvin D. Yalom - Problem Spinoza i Brdo, Ivica Prtenjača

Offline redhart

• Razina 1
  • *
« Odgovori #96 u: Siječanj 20, 2018, 18:41:08 poslijepodne »
Pre neke dve godine sam se navukao na čitanje knjiga u e formatu na tabletu. Interesantno što sam imao animozitet godinama prema tome, a sad mi je to nezamenljiva zabava.
Od knjiga u zadnje vreme naravno Jo Nesbo, ostalo još malo da dovršim ceo dosadašnji opus. Takođe pročitano sve što je objavio Robert Galbraith, tj.
J. K. Rowling. Zanimljivo i čitljivo. Posebno bih pohvalio Čitač leševa od Antonio Garrida. Sjajna knjiga, podjednako zanimljiva koliko i živopisna.

Offline bijelizmaj

• Razina 0
« Odgovori #97 u: Veljača 05, 2018, 15:03:24 poslijepodne »
"E baš vam hvala" od Marka Vidojikovića ima zabavnu premisu: SFR Jugoslavija se nije raspala, socijalizam dominira, svima dobro...

Online romanija

• Razina 2
« Odgovori #98 u: Veljača 17, 2018, 00:23:06 prijepodne »
Orvel 1984 odlican. Ali film nisam gledao tj tek sad vidim da postoji. Pretpostavljam da cu se razocarati..
Кадa падне непријатељ твој, немој се радовати, и кад пропадне, нека не игра срце твоје.

Offline shunja

• TDDCrew User
  • Razina 0
« Odgovori #99 u: Ožujak 28, 2018, 19:09:24 poslijepodne »

Citat:
Jednog hladnog jesenskog dana 1072. godine franački plaćenik Vallon na Prijevoju Svetog Bernarda u Alpama nailazi na starca Cosmasa i mladića Hera koji nose zahtjev za otkupninom normanskom grofu Olbecu čiji je sin zatočen u Manzikertu. Iste noći Cosmas premine, a Hero nagovori Vallona da s njim nastavi gotovo nemoguću misiju: emir Sulejman spreman je pustiti mladog Normana na slobodu za šezdeset devet funta zlata ili četiri bijela lovačka sokola. Kako cjelokupno Olbecovo bogatstvo nije ni blizu tog iznosa, grupa pustolova predvođena Vallonom kreće u uzbudljivu potragu za sokolima koja ih vodi od ledenog prostranstva Grenlanda preko Rusije do Carigrada. Uspjeh misije u neprestanoj je opasnosti zbog sukoba s vikinškim ratnicima, opasnim Normanima i divljim ruskim plemenima, a ni vremenske im prilike ne idu na ruku. A kad desetkovana družina dospije do Sulejmana, dočekaju ih novi izazovi...

Počeo čitati i kupila me na početku. Miriše na dobru pustolovinu..  :smfor (27):

Offline Bon

• TDDCrew VIP
  • Razina 3
  • cinik
« Odgovori #100 u: Ožujak 28, 2018, 20:47:48 poslijepodne »
Orvel 1984 odlican. Ali film nisam gledao tj tek sad vidim da postoji. Pretpostavljam da cu se razocarati..
Koliko se sećam dobar je bio film.

Offline buzda

• Razina 0
« Odgovori #101 u: Lipanj 13, 2018, 16:54:01 poslijepodne »
Otkako sam kupio tablet čitam na njemu, stoga velika zahvala BalkanDownload-u i nnihovoj kolekciji knjiga
Trenutno čitam Kostolovce peti dio Malaške knjige palih Stevena Eriksona
Nažalost razmak između knjiga i obim me počeo zamarati, tako da posustajem polako
Epska fantazija mi je trenutno naj

Offline Natasha28

• Razina 0
« Odgovori #102 u: Srpanj 05, 2018, 21:55:12 poslijepodne »
Carlos Ruiz Zafón i ciklus Groblje zaboravljenih knjiga... čitala i po vekoliko puta
svaka preporuka za svih 5 naslova

https://elukelele.com/critica-cementerio-libros-olvidados-zafon/

Offline Kat

• Razina 2
« Odgovori #103 u: Kolovoz 06, 2018, 19:46:37 poslijepodne »
Carlos Ruiz Zafón i ciklus Groblje zaboravljenih knjiga... čitala i po vekoliko puta
svaka preporuka za svih 5 naslova

https://elukelele.com/critica-cementerio-libros-olvidados-zafon/

I ja sam pročitala nekoliko puta   ;D
Trenutno čitam tj. završavam treću knjigu Elene Ferante "Priča o onima koji odlaze i onima koji ostaju" .....  jedva čekam  da izađe četvrta.

Offline MARRY00

• Razina 0
« Odgovori #104 u: Kolovoz 07, 2018, 16:42:56 poslijepodne »
Zadnje knjige koje sam pročitala su: Dopler, Naivan.Super, Fvonk (Erlend Lu), Glad (Hamsun Knut)
Sad namjeravam Plažu- Aleksa Garlanda, neko čitao, utisci?  :unsure

Lu odličan, jednostavan, taman za odmor uma
Knut, uf teška tema...

Offline buckocar

• Razina 0
« Odgovori #105 u: Kolovoz 09, 2018, 20:39:31 poslijepodne »
Zadnja knjiga "Urednik" Marka Vidojkovica... odlicna....

Poceo "Ako me jednom prevaris..." Harlana Kobena...obecava...triler...

Zavrsavam "Poreklo" Dena Brauna.. preporucujem...

Preporucujem dela spanskog pisca Ildefonsa Falkonesa...Katedrala na moru je odlicna..

Offline robin1

• Razina 2
« Odgovori #106 u: Rujan 29, 2018, 14:09:32 poslijepodne »
Napokon, kada sam to prestao očekivati...novi Tad Williams i nastavak sage, koja je  po meni uz bok GoT..

Offline clapper

• Razina 0
« Odgovori #107 u: Listopad 06, 2018, 23:08:00 poslijepodne »
Trenutno se čita:

Čovek po imenu Uve - Fredrik Bakman.

Za sada ocena 4/5.
Hey ti, pusti mi film.

Offline nikolasita

• Razina 0
« Odgovori #108 u: Listopad 07, 2018, 10:07:27 prijepodne »
20000 milja pod morem

kroz pustinje i prasume
zov divljine

Offline Mrky91

• Razina 1
  • *
« Odgovori #109 u: Listopad 08, 2018, 21:23:38 poslijepodne »
U zadnje vrijeme dosta me zanimaju knjige ratne tematike. Prije nekoliko dana naručio sam preko amazona knjigu od Stephena E. Ambrosea(inače autor Združene braće i jedan od većih povijesničara i spisatelja vojne tematike) pod nazivom D-Day 6 June 1944 - The battle for the Normandy beaches. Knjiga u detalje na preko 600+ stranica opisuje pripreme i izvršavanje same operacije Overlord na svim plažama Normandije. To će se čitat, pa ako nekoga zanima takva tematika moja topla preporuka da pročita knjigu.

Offline MLATA

• Razina 2
« Odgovori #110 u: Listopad 08, 2018, 22:45:38 poslijepodne »
Trenutno se čita:

Čovek po imenu Uve - Fredrik Bakman.

Za sada ocena 4/5.

Ako ti se bude svidela do kraja, onda obavezno pročitaj i njegovu drugu knjigu "Moja baka vam se izvinjava" ... obe su vrhunski napisane  (y)

Offline Bugarak

• Razina 1
  • *
« Odgovori #111 u: Listopad 26, 2018, 07:32:50 prijepodne »

Možda i najdraža Kurtova knjiga. Samo on može pisati o tehnologiji na ovakav satiričan način. Poigrao se s uznemirujućom temom i totalno sam zamislio Petera Sellersa u ulozi Johna.

Kurt Vonnegut je moj omiljeni pisac. Mene lično "Kolevka za macu" nije oduševila. "Klanica pet" je po mom mišljenju knjiga nad knjigama. Dalje "Hokus pokus", "Oko sokolovo", pa onda ostale.
Jeste čitali još nešto zanimljivo od njega, pa možete da mi preporučite? Ili nešto u sličnom maniru?

Offline nikolasita

• Razina 0
« Odgovori #112 u: Listopad 27, 2018, 13:14:06 poslijepodne »
dobri vojnik švejk, 20000 hiljada milja pod morem,morski vuk,
i obavezno olovka piše srcem

vreme smrti

hajduk stanko

Online romanija

• Razina 2
« Odgovori #113 u: Studeni 02, 2018, 01:10:50 prijepodne »
poslednje dobro sto sam citao:

pokoseno polje - b.cosic

za kruhom - i.cipiko

dnevnik ane frank
Кадa падне непријатељ твој, немој се радовати, и кад пропадне, нека не игра срце твоје.

Offline Bugarak

• Razina 1
  • *
« Odgovori #114 u: Studeni 04, 2018, 12:06:31 poslijepodne »
  Sinoć sam završio "Sećanja i razmišljanja" Nadežde Mandeljštam. Ona je supruga ruskog (sovjetskog) esejista i pesnika Osipa Emiljeviča Mandeljštama , jednog od najistaknutijih predstavnika akmeističke pesničke škole, koji je stradao 1938. u Staljinovim čistkama.
Sećanja i razmišljanja zabeležena u ovoj knjizi vraćaju nas do prvog susreta mlade slikarke Nadežde Hazine i već formiranog pesnika Osipa Mandeljštama godine 1919. u kijevskom "Hlamu", noćnom klubu slikara, pisaca, glumaca i muzičara, da bi nas pretežno asocijativnom, načelno antihronološkom kompozicijom približila godini pisanja knjige (1970).
Moram da priznam da su sećanja iz knjige meni bila daleko interesantnija nego razmišljanja koja se uglavnom svode na poetsku analizu Mandeljštamovog opusa, i opusa Ane Ahmatove koja  je u Sovjetskom Savezu smatrana za buržoasku pesnikinju, pa joj je bilo zabranjeno da objavljuje poeziju, te je živela od prevodilaštva i esejistike. Preživela je Opsadu Lenjingrada i pisala o njoj. Njen kasniji život obeležila je epoha staljinizma, kada joj je bilo zabranjeno da piše, a njen sin i suprug su poslati na robiju, gde je suprug i umro. Posle Staljinove smrti, režim je dopustio objavljivanje cenzurisanih izdanja Anine poezije.
  Kako su autorka i Ahmatova ostale doživotne prijateljice, u knjigama (izdato u 2 toma) ima dosta sećanja vezanih i za život Ahmatove.
  Koga interesuje staljinizam biće mu interesantno.

Offline coa

• TDDCrew VIP
  • Razina 3
« Odgovori #115 u: Studeni 08, 2018, 09:00:01 prijepodne »
uzeh juce ovaj strip:

citao sam digitalnu verziju na eng. stvarno specifican stil ima breća.
c/p
I'm thinking the Predator picked up the scorpion because he thought it was a facehugger.