Prevoditeljska pravila pročitajte ovdje.
Listu najnovijih prijevoda možete pogledati ovdje.
Kako do titla? Pročitajte ovdje.

Autor Tema: Što se čita?  (Posjeta: 18303 puta)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline filmsman

• Razina 2
  • Spol: Muški
Što se čita?
« Odgovori #180 u: Kolovoz 14, 2019, 22:51:02 poslijepodne »
Prag Dragulj u srcu Evrope

Izuzetna publikacija sa 180 vruhunskih fotografija na vrhunski kvalitetnom papiru.
  Izdavac je Daniel Pinta. Malo se teze nalazi ali vredi svaku paru.Cena je oko 12 evra..

Il deserto dei tartari 1976 Italy war, drama

Veoma umetnicki uspela ekranizacija Dino Buzzatijevog romana Tatarska pustinja.
 Filozofsko egzistencijalan film sa sjajno docaranom pomalo mystery atmosferom.
 Porucnik Drogo dolazi u pustinju u nedodjiju, da sluzi svoj vojni rok.Odan je svojoj sluzbi i drzavi.
Postepeno ga sve vise privlaci atmosfera kasarne , polako sve redje ide na svoja vojna odsustva .
Film  pokrece neka veoma duboka zivotna pitanja, pocev od pronalazenja smisla  za koja nema lakih i brzih odgovora.
Ocena 8/10

Offline bebapecic

• Razina 3
  • Spol: Ženski
Odg: Što se čita?
« Odgovori #181 u: Kolovoz 17, 2019, 20:44:48 poslijepodne »
Američki Bogovi Neila Gaimana, jako neobično, to je sve što za sada imam reći :D
Da dodam:uzivaces.Majstorsko delo.malo akcije,malo filozofije religija,tu je dosta fantastike...bas volim da citam Nil Grejmena ;D

Offline bebapecic

• Razina 3
« Odgovori #182 u: Kolovoz 17, 2019, 21:18:04 poslijepodne »
Patrick Rothfuss - Ime vjetra Kronike Kraljosjeka, Prvi dan

"Krao sam kraljevne iz grobova uspavanih kraljeva. Spalio sam grad Trebon do temelja. Ubio zmaja. Proveo sam noć s Felurian i otišao zadržavši i zdrav razum i život.
Izbacili su me sa Sveučilišta u dobi kad većinu tek primaju. Kročio sam noću putovima o kojima se drugi boje govoriti danju.
Razgovarao sam s bogovima, ljubio žene i pisao pjesme od kojih putujućim sviračima naviru suze na oči. Zovem se Kvothe. Možda ste nekad čuli moje ime."

Upravo završio knjigu koja je nekolike godine strpljivo čekala na polici svoj red. Sad kad sam je završio mogu samo reći da je predugo čekala i da je moja greška. Knjiga koja vas odmah kupi i morate je čitati svaki dan i sve više. Zanimljiva priča o jednom djetinjstvu, odrastanju, nesrećama i pustolovinama.
Sa zadovolstvom gledam dva dela Rotfusove trilogije u svojoj biblioteci i sa nestrpljenjem cekam treci finalni deo.Za treci deo se ne zna kad ce biti napisan(ovo ko da je prelazna bolest s Martina ;D).Sve gore navedeno pls pojedini delovi sukao pesma u prozi,predivno(Noc sa Felurijankom)

Offline Pista

• Razina 2
« Odgovori #183 u: Kolovoz 17, 2019, 23:37:26 poslijepodne »
Karl Uve Knausgor:Moja borba.Prvu knjigu od sest izdatih citam.Brutalno naturalisticka i iskrena autobiografija."Srcu je zivot jednostavan:kuca koliko moze.Onda stane."

Offline zuza

• Razina 2
« Odgovori #184 u: Kolovoz 23, 2019, 02:08:55 prijepodne »
Posto sam u fazonu gledanja skandi serija uzela sam da citam knjigu  Linda.Napisao ju je Svedski pisac i kriminolog  Leif GW Persson.Za sve vreme citanja knjige imam utisak da gledam seriju.Covek tako slikovito pise da je neverovatno. Tri romana su mu proglasena za romane godine u  Svedskoj.Ameri su mu otkupili prava za snimanje serije zasnovane na romanima o Everu Bekstromu.I serija je pocela da se emituje jos 2015.,nisam je gledala ,ali posle citanja ovog romana cu pokusati da je pronadjem i pogledam.Zaista sve preporuke ,lepa krimi prica,malo humora,bas je za opustanje.

Evo zavrsila sam Lindu i pocinjem po treci put da citam Miris mraka od Miomira Petrovica.Ovo je po meni jedna od najlepsih porodicnih prica koju je napisao neko od nasih pisaca.To je prica o dve porodice ,jedna je porodica Maksimovic i njihova prica pocinje u Trebinju,druga je porodica Teodopulos i njihova prica pocinje u Grckoj.Obe ce zavsiti i sresti se u Beogradu ,na Dorcolu.Knjiga ima i pomalo autobiografskih delova. I dok sam je prvi put citala ,bila sam fascinirana,a tek kad sam u vreme citanja dobila poziv na rucak u kafanu Stara Hercegovina koja se pominje u knjizi ,imala sam osecaj da sam se vratila godinama unazad.

Offline markom

• Razina 1
  • *
« Odgovori #185 u: Kolovoz 30, 2019, 19:00:58 poslijepodne »
Homo Deus - Kratka istorija sutrasnjice, poucna knjiga koja daje pogled na blisku i daleku buducnost. Ova knjiga je nastavak knjige „Sapiens: Kratka istorija čovečanstva“.

Offline Bugarak

• Razina 2
« Odgovori #186 u: Rujan 17, 2019, 19:05:21 poslijepodne »
Index.hr ima akciju hvale vrednu. Važne i po raznim osnovama vredne ljude iz Hrvatske s vremena na vreme zamole da napišu kojih pet knjiga su im najomiljenije.
  Tako sam saznao za knjigu "Sapiens : Kratka povijest čovječanstva" -autor se zove Yuval Noah Harari.
  Pisac u knjizi počinje od neandertalca i analizira civilizacijski napredak do današnjih dana. Mnoštvo zanimljivih teorija i objašnjenja, uzroka i posledica, o kojima meni nikad ne bi palo na pamet da razmišljam. Obimno delo, čitao sam ga dugo, neke delove i više puta. A opet stil je lak i razumljiv.

Eto

Offline pedro

• Razina 0
« Odgovori #187 u: Rujan 21, 2019, 07:27:51 prijepodne »
Dripacka rapsodija 10/10. Ko je upoznat sa likom i delom Aleksandra Bilanovica preporucujem da procitaju knjigu.

Offline robilaf

• Razina 0
  • само кажем
« Odgovori #188 u: Rujan 27, 2019, 17:31:30 poslijepodne »
Pročitao sam "Svetski rat Z" pisac Maks Bruks, takođe i "Ja sam legenda" od Ričarda Metisona, ali ni jedna iz tog žanra nije ni blizu "Besnilo" od Pekića. Doduše, o ukusima se ne raspravlja.
;)

Offline cone1403

• Razina 0
  • Jači od zivota
« Odgovori #189 u: Rujan 30, 2019, 15:46:14 poslijepodne »
Poslednju knjigu koju sam pročitao je Ispovest palog andjela-Penta Gram, knjiga po naslovu zvuči da je satanisticka al ne daj te da vas naslov zavara, knjiga je više nego poučna

Offline molder23

• Razina 1
  • *
« Odgovori #190 u: Listopad 05, 2019, 19:38:40 poslijepodne »
Necronomicon
H. P. Lovecraft

Neki je nazivaju najopasnijom knjigom covecanstva.
Napisana od 700 godine posle hrista u Damasku, a vise puta zabranjivana. Sta znam, dobio sam je za poklon pa reko da je procitam.
Obimno i sporo citljivo stivo. Neverovatno dobro napisano, sa mastom koja je neverovatna, prosto se covek zapita ko su ti ljudi koji su je pisali.
Svakako yza preporuku ko voli horor

Offline spooky

• Razina 0
« Odgovori #191 u: Listopad 05, 2019, 23:47:08 poslijepodne »
Pre desetak dana sam zavrsio The Girl with All the Gifts, koju sam uzeo da citam zaintrigiran istoimenim filmom koji je na mene ostavio snazan utisak. Ni roman me nije razocarao, naprotiv, iako je prica uglavnom ista, likovi su detaljnije razradjeni a emocija, koju sam osetio pri gledanju filma, ovde je jos snaznija.
U moru prica o zombi apokalipsama, ovo neobicno i originalno delo, se izdvojilo kao jedno od boljih koje sam citao i gledao.

Offline coa

• TDDCrew VIP
  • 91:72, 107:69, 97:54
« Odgovori #192 u: Listopad 06, 2019, 10:50:48 prijepodne »
Necronomicon
H. P. Lovecraft

Neki je nazivaju najopasnijom knjigom covecanstva.
Napisana od 700 godine posle hrista u Damasku, a vise puta zabranjivana. Sta znam, dobio sam je za poklon pa reko da je procitam.
Obimno i sporo citljivo stivo. Neverovatno dobro napisano, sa mastom koja je neverovatna, prosto se covek zapita ko su ti ljudi koji su je pisali.
Svakako yza preporuku ko voli horor
oprosti, ali mogao si procitat samo jedan nekronomikon - zbirku lavkraftovih prica koji je nedavno dozivio i trece izdanje u prevodu dr. dejana ognjanovica, ja sam procitao drugo.
ovo o cemu pretpostavljam da ti pricas je inace izmisljena knjiga koja se pominje u lavkraftovim djelima a koju je napisao abdul alhazred i koja je grimoar - knjiga magije.
imas li kakvu sliku te knjige?
c/p
I'm thinking the Predator picked up the scorpion because he thought it was a facehugger.

Offline coa

• TDDCrew VIP
« Odgovori #193 u: Listopad 08, 2019, 10:18:23 prijepodne »
Verovatno da je tako.. Slikacu je kad mi bude pri ruci. Znam da je u izdanju Orfelina i da je zbirka prica.

ne moras, to je to. orfelin je izdao 2018-te. zbirka prica, ne fiktivna knjiga.
c/p
I'm thinking the Predator picked up the scorpion because he thought it was a facehugger.

Offline milinkoi

• Razina 0
« Odgovori #194 u: Listopad 11, 2019, 10:00:39 prijepodne »
Elena Ferante  - Moja Genijalna prijateljica.

Prva od cetiri knjige napilitanske tatralogije.  Svojim recima sa nedovoljno izgradjenom vestinom  pripovedanja, svaki opis, ili pokusaj vlastittog dozivljaja, bi smanjio znacaj knjige, koju rado preporucujem svima.

Prica o novom prezimenu  - Elena Ferante.

Druga je knjiga iz napuljske tetralogije. Jedna od dve drugarice se udaje, druga nastavlja skolovanje i samooktrkivanje. Povremene bliskosti i udaljenosti medju najboljnim drugaricama,   koje zivot noosi sa sobom... sazrevanje i transformacija devojaka u zene.

Offline milinkoi

• Razina 0
« Odgovori #195 u: Listopad 12, 2019, 20:05:39 poslijepodne »
Gospodar i sluge

Gospodar, vođa, doživotni predsednik, maršal, junački sin, omiljeni diktator...
Očigledno i bez prikrivanja, ovaj roman govori o Josipu Brozu i njegovim saborcima,
potčinjenima, o njegovim poslednjim, unutrašnjim i spoljašnjim borbama. Pisac ovog romana
je do najtananijih detalja dočarao drhtanje njegovih podanika na njegov udah i izdah, slepo
klanjanje i idealizovanje. Gospodaru je starost donela posebno povlačenje u svoju ljušturu, u
duboko more svojih misli u kome se preispitivao. Njegov plamen se gasio i on se, svestan
težine svog života, našao pred ogledalom, kao i svaki drugi, najobičniji, siromašni smrtnik.
Bežanje u omiljene sportove i rezidencije, prividno je opuštalo njegovu izmorenu dušu,
a on je duboko u sebi nosio saznanje da se bliži kraj i da mu ni indoktrinirana masa, nikakva
vojska, ni jedan Josip ili Josif neće pomoći. Nesumnjivo, ogromna moć i harizma su gubile
sjaj, pa mu ni Karađorđevo lovište, kao njegov poslednji dvor, ne pomaže da povrati snagu,
bistrinu, visprenost. Panični strah ga je gušio, a što se kraj brže bližio, postajao je paranoičan u
svom mutnom ribnjaku, te je od sebe terao i najvernije podanike, najbolje slušaoce i iznova i
iznovao dovodio nove, sitnije ribe, ne bi li se načinio većim u tuđim i svojim očima. Bojao se
da će mu večitu neograničenost neko ograničiti, pa je ćutanje svojih podanika smatrao lošom
prognozom za sebe. Nemoćan pred sobom, a i drugima, stvorio je prinudne penzije, stvorio je
Goli otok, ne bi li se svakome, čiji se ideali protive tom jednom, vladajućem, „isprao mozak“ i
ne bi li se najstrože kaznio onaj koji je rekao NE njemu i njegovom diktatorskom, a prividno
utopijskom režimu. Mnogo se toga tamo dešavalo, a jedini dokazi su oni u glavama. Najbolje
ogledalo vlasti jedne zemlje je upravo njegova opozicija i suprotstavljena strana.
Hegel kaže da su Gospodara napravili upravo robovi. Omiljenog diktatora je upravo
oblikovao jedan narod, koji je iz kapitalizma koji je više ličio na feudalizam, uplovio u klasne
razlike. Govorio je njihovim jezikom, jer je i sam poreklom „njihov“, pa je lako je bilo zavesti
masu idealom komunističke utopije, čiji je osnovni cilj odbacivanje klasnih razlika i jednakost,
sloboda govora... U teoriji. U knjizi Govori i razgovori stoji sledeće: „Na primer, govorim o
Josipu Brozu: da je kod nas ljubav u ratu bila zabranjena. Mi smo to odricanje prihvatili kao
visoki moralni čin, a primetili smo da oni koji su tu zabranu propisivali, nisu to činili. Ali, mi
smo bili uvrnuti da smo ih opravdali – pa dobro, mi ćemo ljubav nadoknaditi, mi smo mlađi, a
oni su stariji.“ E, to je ta jednakost! Ljudi su verovatno tako pravdali i ostale njegove
postupke, on je ipak Gospodar, mi smo tu da budemo sluge.
Iako napisan godinama nakon njegove smrti i iako su sve sluge zaštićene
pseudonimom, primećuje se da se Isaković nije previše trudio da zamagli identitete likova.
Neverovatno je apsolutno poznavanje psihologije svih zaluđenika kojima je bio okružen,
poznavanje poniznosti pred jednom ovakvom ličnošću, njihove misli i bojazni u sumnju
mogućnosti njihovog Gospodara:

„Posle Oplenca se politika između nas postavila, počeh od nje da zebem. Ne umem da
pronađem ćebe kojim bih se pokrio. Trudim se da otvorim stotinu svojih nepostojećih očiju; u
sebi neprekidno negujem oprez; osećam: Gospodar šilji kolac namenjem meni; kolac je
gladak, beo i više liči na koplje. Kada odluči, zariće ga, ima da me raspoluti, crkavaću polako
i jednako ću misliti na Gospodarevo zdravlje; ne mogu da se spasem te podređenosti.“

Možda su i oni koji su odlazili na Goli otok, odlazili sa sličnim mislima? Možda su se i
oni preispitivali? Jedno je sigurno – preispitivao se On, najčešće, bežeći od činjenice da mu se
kraj bliži i da će sutradan neko na njegovom pepelu izgraditi svoje carstvo. Poražen
činjenicom da nije besmrtan i da neće večno vladati, da polako gubi sve konce iz svojih ruku,
na površinu kao lava izbijaju kajanja, preispitivanje, pred najstrašnijim sudom – pred vlastitom
savešću. Više nije važna ni ustalasala masa, promenjena svest svih nacija jedne zemlje, jer
učinak i kult Gospodara padaju u zaborav. Pa kaže:
„Bio sam u vrućici, naročito kada sam padao, vlast je slatka, strašna strast, zgrabi te,
teško se izvlačiš, nikako ne želiš s njom da se rastaneš, neki se izgube pa i umiru. Srčika
njega: osećanje moći, pun si tuljak, zrno koje i čelik probija.“

Svakome kome je omogućena vlast nad nečim ili nekim, zna koliko je slatko
sprovoditi svoje misli u delo i koliko je slatko manipulisati drugima kada je neko svestan svog
položaja. Vlast, moć, nazovimo stvari kako god, slatka je onoliko koliko ljudi shvate da
njihovi pipci mogu dospeti daleko, koliko tu mogućnosti postoji. Od ničega napraviti nešto, do
cilja doći kraćim, lakšim putem. Možda se može reći da je moć kao droga – od koje počneš da
zavisiš zbog tog moćnog osećaja koji ti ona daje. Svaka medalja ima dve strane. Zamislite da
neko sa strane pokušava da Vam ograniči neograničenost? Najgore je kada dođe do onog
momenta, gde se iz čista mira onome ko je uživao u čarima moći i vlasti sve oduzme, kada
više nema privilegija, toliko mogućnosti... Zamislite da bezbrižno zaspite u kući na Beverli
Hilsu, a da se probudite bespomoćni u totalnoj bedi?

Offline hyde_sb

• TDDC
  • Ne moram ja ništa. Ja sam se dovoljno namorala.
« Odgovori #196 u: Listopad 12, 2019, 20:14:46 poslijepodne »
ne tražimo lektiru, nema potrebe za čitav elaborat knjige

Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Bugarak

• Razina 2
« Odgovori #197 u: Listopad 15, 2019, 10:56:19 prijepodne »
  Juče sam pročitao knjigu "Bodljikavo prase" britanskog pisca Džulijana Barnsa, (Julian Barnes - "The Porcupine")
  Interesantno je da se britanski pisac upustio (po meni uspešno) u ovu tematiku. Knjiga je fikcija, radnja se vrti oko promene sistema posle sloma komunizma u istočnoj Evropi, kroz suđenje Stoju Petkanovu, dugogodišnjem predsedniku Bugarske. Lik Petkanova je zasnovan na Todoru Živkovu.
  Biće zanimljivo svakom ko ima "sreću" (kao svi mi), da živi u zemlji u "tranziciji".
Eto

Offline molder23

• Razina 1
  • *
« Odgovori #198 u: Listopad 16, 2019, 22:06:02 poslijepodne »
GODIŠNJA DOBA
Stiven King
Kada sam kao neko ko voli sve šta ima veze za Hororom dobio na poklon ovu knjigu Stivena Kinga  bio sam pomalo razočaran.
Od svih njegovih horor priča dobijem 4 pripovetke koje nemaju neke prevelike veza sa natprirodnim.
Dve priče sam odmah odbacio ali ostale su se ispostavili  da  su pravi dragulji. Vešto zamaskirani drugačijim imenima, to su dve pripovetke koje su ekranizovane i u filmovima
1.Nada umire poslednja: Rita Hejvort i iskupljenje u Šošenku, po kojoj je snimljen i film Bekstvo iz Šošenka
2.Gubitak nevinosti: Leš, po kojoj je snimljen film Stand by me iz 1986

O bekstvu iz Šošenka ne treba trošiti reči, verovatno samo onaj ko je proveo poslednjih 20 godina u hibernaciji nije pogledao film, dok je pripovetka Leš kao i film na osnovu toga neverovatna priča o odrastanju dečaka i njihovoj dvodnevnoj avanturi  jednog vrelog leta u Mejnu.
Svaka preporuka kako za knjige tako i za filmove

Offline zdardi

• Razina 0
« Odgovori #199 u: Listopad 20, 2019, 14:39:00 poslijepodne »
Herman Hese ,stepski vuk obavezno procitati ko nije .

Offline hyde_sb

• TDDC
  • Ne moram ja ništa. Ja sam se dovoljno namorala.
« Odgovori #200 u: Listopad 25, 2019, 21:24:08 poslijepodne »
Borislav Pekić - Besnilo

Neću ovaj put, kao da je lektira, ali ću citirati jedan pasus:

„Daniel Leverquin je kaskao za njom. Karantin je, mislio je, idealan okvir za dramu.
Poput broda u buri, zatvora maksimalne sigurnosti u plamenu, putničkog aviona koji se
spustio u bespuće Anda. U širem smislu, karantin ilustruje položaj vrste. Položaj čoveka u
svetu je karantinski. A bolest, ako je opasna, kvasac koji će iz ljudi izvući ono što su, ispod
veštačke kore vaspitanja, ugledanja, interesa i lukavstva, oni stvarno.“

i šta sad? jel to neka dobra knjiga ili ne?

Offline coa

• TDDCrew VIP
« Odgovori #201 u: Listopad 26, 2019, 09:46:49 prijepodne »
to je za lijepljenje na fejzbuk zid.
c/p

Offline milinkoi

• Razina 0
« Odgovori #202 u: Listopad 26, 2019, 20:06:54 poslijepodne »
Mirko Bozic - Bomba

Nije mi lako da u nekoliko reci ili recenica opisem knjigu, za koju smatram da je vredno procitati, kao sto smatram da je zivot svakog coveka vredan bar jednog romana, ali cu u naredim postovima, pokusati da neke od knjiga koje citam, a citam jednu dvenovno ili jednu u 3 dana,  opisem, kao dobre ili one koje nisam u stanju da razumem. Ne bih se usudioi da kazem da su lose.

Knjiga Mirka Bozica, Bomba u kojoj pisac, govori o tome kako u besmislu i beznadju covek ipak pronalazi nacina da zivi, i da sve dobije drugaciji smisao, jer zivot ide....

"U ratu ili ratu sa samim sobom, vremenom čula otupe, dolazi do sukoba volje i
pokreta, telo postane mrtvo, duša postane mrtva. Iznenađujuće, čovek uvek, na kraju, pronađe
davno izgubljeni ključ kovčega u kome drži nadu, volju, koja ga diže iz mrtvih. Ne, nije bolja
nikakva smrt, svaki problem ima bezbroj mogućnosti koje vode do rešenja, samo treba imati
strpljenja isprobati dovoljno puta i shvatiti da je svaki pad u redu, dok god imamo volje da se
podignemo sa dna."

Herman  Hese - Demijan

Pored Igre staklenih perli, ovo je jedno od najboljih Hesovih dela. Preporucujem ga svima.  Izdvojicu i ovde jedan papsus, koji govori o putu, i svetu koji vidimo :)

"Stvari koje vidimo, reče Pistorije tiho, jesu iste stvari koje su u nama. Ne postoji
druga stvarnost osim one koju imamo u sebi samima. Stoga većina ljudi živi tako nestvarno,
zato slike izvan sebe smatraju za stvarnost, a svoj vlastiti svet u sebi ne puštaju nikako da
dođe do reči. Pri tome se može biti srećan. Ali ako se jednom sazna i ono drugo, onda se više
ne može izabrati da se pođe putem većine. Sinklere, put većine je lak, a naš je težak."

Offline zokakelt

• Razina 0
« Odgovori #203 u: Listopad 28, 2019, 02:56:32 prijepodne »
Tim Severin - Viking trilogija upravo zavrsavam sve preporuke.

Offline mrwitza

• Razina 1
  • *
« Odgovori #204 u: Listopad 28, 2019, 18:16:00 poslijepodne »
"Sasvim obicna porodica", Skandinavski triler, ukratko - jedna normalna porodica, cerka ubrzo nakon njenog 19-og rodjendana biva optuzena za ubistvo 32-godisnjeg coveka. Tu se preplicu pitanja, ko je on, da li i odakle ga ona poznaje, zasto bi ga ubila itd. Garantovano ce vas drzati u neizvesnosti do samog kraja.

Offline Kat

• TDDCrew User
« Odgovori #205 u: Listopad 28, 2019, 20:31:42 poslijepodne »
"Sasvim obicna porodica", Skandinavski triler, ukratko - jedna normalna porodica, cerka ubrzo nakon njenog 19-og rodjendana biva optuzena za ubistvo 32-godisnjeg coveka. Tu se preplicu pitanja, ko je on, da li i odakle ga ona poznaje, zasto bi ga ubila itd. Garantovano ce vas drzati u neizvesnosti do samog kraja.

Ubuduće stavi i  ime autora knjige. Hvala na preporuci. :)

Offline milano

• Razina 0
« Odgovori #206 u: Studeni 06, 2019, 23:53:14 poslijepodne »
Aleksandar Gatalica - Vek

Knjiga se sastoji od 100 priča tj 101 jer pokriva period 1900-2000. Svaka priča je posvećena jednoj godini 20. veka. Priče su kratke, efektne. U nekima se pominju istorijske ličnosti, a neke prate obične ljude, ali se oslanjaju na istorijski kontekst za taj period tj godinu (npr 1969 i Apolo 11). I meni zanimljiva sitnica je što svaku priču potpisuje sa npr. Za prostu 1983 ili Za prestupnu 1984.

https://www.delfi.rs/knjige/11529_vek_knjiga_delfi_knjizare.html

Offline bf1947(1)

• TDDCrew Prevoditelj
  • Razina 3
  • Sic est in fatis
« Odgovori #207 u: Studeni 07, 2019, 06:32:36 prijepodne »
Posto sam u fazonu gledanja skandi serija uzela sam da citam knjigu  Linda.Napisao ju je Svedski pisac i kriminolog  Leif GW Persson.Za sve vreme citanja knjige imam utisak da gledam seriju.Covek tako slikovito pise da je neverovatno. Tri romana su mu proglasena za romane godine u  Svedskoj.Ameri su mu otkupili prava za snimanje serije zasnovane na romanima o Everu Bekstromu.I serija je pocela da se emituje jos 2015.,nisam je gledala ,ali posle citanja ovog romana cu pokusati da je pronadjem i pogledam.Zaista sve preporuke ,lepa krimi prica,malo humora,bas je za opustanje.

Potpuno se slažem s tobom. Ali, sestro mila, preskoči Amere. Imaš ovdje od Leifa GW Perssona a i njegove kćeri, dosta švedskih serija, daleko boljih od američkih klonova. Toliko boljih, da je, po meni, svaka usporedba neumjesna :)
If two people always agree, one of them is unnecessary

Offline Bugarak

• Razina 2
« Odgovori #208 u: Studeni 10, 2019, 22:15:52 poslijepodne »
Borislav Pekić - Besnilo

Neću ovaj put, kao da je lektira, ali ću citirati jedan pasus:

„Daniel Leverquin je kaskao za njom. Karantin je, mislio je, idealan okvir za dramu.
Poput broda u buri, zatvora maksimalne sigurnosti u plamenu, putničkog aviona koji se
spustio u bespuće Anda. U širem smislu, karantin ilustruje položaj vrste. Položaj čoveka u
svetu je karantinski. A bolest, ako je opasna, kvasac koji će iz ljudi izvući ono što su, ispod
veštačke kore vaspitanja, ugledanja, interesa i lukavstva, oni stvarno.“

i šta sad? jel to neka dobra knjiga ili ne?

Dobra je knjiga. Sve njegove knjige su dobre. Pekića je teško čitati. Neobičan stil, duge, preduge rečenice, ne može da se čita s pola mozga, lako se izgubi nit. Verovatno najveći pisac na ekavici...

Offline bebapecic

• Razina 3
« Odgovori #209 u: Jučer u 17:57:03 »
Sto se tice Pekica ja sam za Zlatno runo.Jeste obiman opus od nekoliko knjiga ali to je tako duhovito,pametno i istorijski potkovano delo da sam procitavsi je sebe obogatila.