Prevoditeljska pravila pročitajte ovdje.
Listu najnovijih prijevoda možete pogledati ovdje.
Kako do titla? Pročitajte ovdje.

Autor Tema: Tko o čemu, mi o serijama  (Posjeta: 820695 puta)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline draganson

• Razina 3
  • Spol: Muški
Odg: Tko o čemu, mi o serijama
« Odgovori #4230 u: Studeni 18, 2022, 14:36:28 poslijepodne »
Zašto je za mene Biblija najbolja knjiga svih vremena i ostaće, prvenstveno zbog četiri jevanđelja koja su od više desetina drugih uvrštena u Bibliju ali koja su fenomenalna i svevremene lekcije i poruke.
A ako neko nema dovoljno mašte da shvati i vizuelizuje prostor, situacije,motive,karaktere, istorijske činjenice i dokaze i još mnogo toga što jevanđelja pružaju čitajući ih...

budimo realni, Biblija je toliko puta prevedena i pročišćena da nema veze s onom prvom napisanom.. što je i bolje, jer je bila dosta slična Starom zavjetu kojeg se svi odriču jer je nehuman i bolestan.. ova nova verzija je prilagođenija modernijim vremenima, iako bi se dalo još puno toga izbaciti.. mislim da bi te tako oduševila bilo koja druga knjiga o samopomoći jer se svodi na isto ;D

Apsolutno se slažem da postoji ogromna razlika između starog i novog zaveta,zato sam i naveo da ono što je meni lično izuzetno dragoceno su jevanđelja i ona koja su uvrštena i ona koja nisu u Bibliju.
Ne slažem se da bi me oduševila bilo koja druga knjiga o samopomoći kako kažeš,jer ovde postoji istorijski okvir, činjenice,poruke i sama ličnost koja svojim ličnim primerom pokazuje suštinu života,a to je prvenstveno ljubav prema samom sebi a onda i bližnjima i drugima,plus kako ostati čovek u sistemu i okruženju koje te stavlja u konstantne izazove i izbore između dobrog i zlog, ljubavi i mržnje.
Zato jevanđelja treba čitati prvenstveno kao najobičniju knjigu,lišen svih religijiskih, crkvenih i ostalih nametnutih obrazaca i tumačenje.
Tada postoji najveća šansa da stvarno shvatimo suštinu napisanog bez ograničenja koja se nameću kad nam neko drugi tumači.
Zato i ovu seriju preporučujem da se gleda prvenstveno kao jedna izuzetno slojevita,karakterno sadržajna,smeštena u istorijski tačan kontekst sa vizuelno i kulturološki odlično prikazanim odnosu Rimljana kao osvajača, Jevreja kao naroda koji je osvojen i ,i onda jednog čoveka koji u izuzetno kompleksnom istorijskom trenutku umesto kao očekivani ratni vođa dolazi kao vođa koji nudi savete mira i ljubavi svom narodu.

Offline draganson

• Razina 3
« Odgovori #4231 u: Studeni 18, 2022, 14:50:25 poslijepodne »

A ako neko nema dovoljno mašte da shvati i vizuelizuje prostor, situacije,motive,karaktere, istorijske činjenice i dokaze i još mnogo toga što jevanđelja pružaju čitajući ih,onda neka gleda ovu briljantnu seriju koja je nešto najbolje što je napravljeno na tu temu i temu same Biblije.

Ma ništa nije sasvim problematično. Na ovo u citatu sam uglavnom mislio. Ovako napisano, nema veze sa serijom i njenom kvalitetom. Serija može biti super, kao što i jest. Ali za mene je ona super u tehničkom smislu, glumačkom, scenarističkom i sličnom. No ovo što si napisao je ustvari reklama religije i crkve, a to su stvari s kojima se ja duboko ne slažem. Iako svakom dajem pravo na sopstveno mišljenje. Dakle, ne sekiraj se, gledat ćemo The Chosen i ti i ja, ali s posve različitih pozicija. Što nije nužno loše. Dapače.

U pravu si,može se pogrešno protumačiti iako mi namera nije bila da nikoga uvredim ili omalovažim, prvenstveno sam mislio da ako neko ne voli čitanje za koje je neophodna mašta i određeno poznavanje istorijskih činjenica nego više voli da pogleda seriju ili film ima mogućnost da bez upotrebe mašte vizuelno zadovolji i uživa u odličnoj seriji
Pogotovo mi nije namera da bilo koju crkvu ili religiju propagiram ili podržavam,za mene je Biblija knjiga kao i svaka druga istorijska knjiga i to što su je religije uzele da nam je tumače je posebna tema i koliko se zloupotrebljava nešto što je namenjeno kao živa, besplatna reč svakom od nas.
Sreća pa je Vuk Karadžić u saradnji sa drugim dobrim, divnim ljudima posle bitke od više od 25 godina sa crkvama uspeo da je prevede na naš jezik pa je postala dostupna da je svako pročita i shvati bez tumača.
Posebno tumača koji više gledaju svoj lični interes nego interes čovečanstva.

Offline coa

• TDDCrew VIP
« Odgovori #4232 u: Studeni 19, 2022, 01:50:56 prijepodne »
krenuli dark 2.0, ejmi & lindzi...
sp...
not bad...
edit:
kiksah... premjestih odje...
c/p
I'm thinking the Predator picked up the scorpion because he thought it was a facehugger.

Offline bf1947(1)

• TDDCrew Prevoditelj
  • Razina 3
  • ובכל זאת זה זז
« Odgovori #4233 u: Studeni 19, 2022, 08:48:39 prijepodne »
Išao znatiželjno pogledati, ima li što novo, kad ono, već u siječnju izišla 3. sezona serije The Bay(Zaljev). Za podsjećanje, radi se o jednom policijskom poslu o kojem i nema serija a to je FLO(Family Liaison Officer). Časnik za kontakt s obitelji u nevolji. U prve dvije sezone naslovnu je ulogu nosila draga, simpatična Morwen Christie. Pokazivala je višak empatije za obitelji s kojima je radila, pa je nestala. Zaboravio sam što joj se dogodilo(moram ponovo pogledati). A kako će ići dalje, s novom časnicom, vidjet ćemo. Uglavnom ja sam s prijevodima počeo, ići će to polaganije(British), ali je kratka, sa svega 6 epizoda. I naravno, treba otvoriti 3. sezonu, što će naše časnice za vezu obaviti munjevito. Kao i uvijek  :smfor (25): :smfor (25): :smfor (25): Eto, bit će zabave. U ambijentu kakav je Shetland ili North Sea Connection, što se meni osobno dopada. :) Nadam se i nekima od vas.  :bear3:
If two people always agree, one of them is unnecessary

Offline serijoljubac53

• Razina 0
« Odgovori #4234 u: Studeni 19, 2022, 18:22:08 poslijepodne »
https://www.imdb.com/title/tt2177268/

Ništa (osim leptirića na plakatu) ne ukazuje da se radi o Clarice Starling, FBI agentici iz filma Kad jaganjci utihnu (glumila ju Jodi Foster) odnosno iz filma Hannibal (glumila ju Julianne Moore).
Prvo moram odgledati zadnju sezonu Sluškinja (prva epizoda odlična), a onda ide Clarice.
Baš me zanima kakav je nastavak o agentici čiji lik je  Američki filmski institut proglasio najvećom heroinom u povijesti filma. Jedva čekam.
 Jel netko odgledao seriju i kakvi su dojmovi?
“Vi vjerujete u Boga koji se kocka, a ja u potpuni zakon i red.” – Albert Einstein ........I pametni griješe!!!

Offline serijoljubac53

• Razina 0
« Odgovori #4235 u: Studeni 26, 2022, 16:39:40 poslijepodne »
Yellowstone

https://www.imdb.com/title/tt4236770/

Započela je peta sezona odlične serije Yellowstone o današnjim kaubojima. Obitelj Daton na čelu s ocem Kevinom Kostnerom poseduje najveći stočni ranč u Americi, koja je pod konstantnim pritiskom svojih susjeda. S jedne strane je indijanski rezervat, prvi nacionalni park u Americi, a s druge strane vlasnici zemljišta koji se žele proširiti i prenamjeniti ranč u komercijalne sadržaje. Serija je zapravo studija nasilnih otimačina zemlje od strane velikih korporacija koje potplaćuju ključne političare s ciljem da na taj način zgrnu milione dolara.

S druge strane na ranču se odvija prava obiteljska drama u žestokim sukobima između članova obitelji.

U seriji ima svega: život rančera u prekrasnim pejzažima planina Montane, kauboja, indijanaca, ljubavi, ubojstava, humora... Sve u svemu preporuka za gledanje.

Kevin Kostner najavio je izlazak iz serije pa će ovo biti možda posljednja sezona.
“Vi vjerujete u Boga koji se kocka, a ja u potpuni zakon i red.” – Albert Einstein ........I pametni griješe!!!